لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۹

امرخیل: هنوز هم در سه ولایت، ثبت نام زنان در شورا های ولایتی کم است


با آنکه از پروسه ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی حدود سه هفته می گذرد، کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که هنوز هم نقش زنان در شوراهای ولایتی در سه ولایت کمرنگ می باشد.

این اظهارات را ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای کیسیون انتخابات به روز جمعه به خبرنگاران بیان کرد.

آقای امرخیل در مورد این ولایات چنین گفت :
« به استثنای سه ولایت در تمام ولایات مشکلات زنان حل گردیده، در ولایت نورستان که دو سهمیه زنان را داشت یکی آن اسناد خود را تسلیم کرده است، و سهمیه ولایت جوزجان که سه خانم بود دو تن آنها اسناد شانرا تسلیم کرده اند، سهمیه ولایت فاریاب نیز سه تن بود که دو تن آنها رسماً اسناد شانرا تسلیم کرده اند. »

آقای امرخیل این اظهارات را در حالی مطرح می نماید که تا کنون 78 تن بخاطر کاندید شدن در ریاست جمهوری بسته های معلوماتی را گرفته اند که سه تن آنها خانم می باشند.

بسم الله شیر، داکتر عبدالله عبدالله، فضل الکریم نجمی و عبدالرب سیاف از جمله افرادی اند که رسماً به ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند.

به اساس گزارش کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون 1824 تن بخاطر شوراهای ولایتی بسته های معلوماتی را گرفته اند که 185 تن آنها خانم می باشند.

اما آقای امرخیل می گوید، مشکلات سه ولایات یاد شده نیز تا دو روز آینده حل خواهد شد.

در همین حال شماری از اعضای ولسی جرگه می گویند، نا امنی ها دلیل اصلی نقش زنان در شوراهای ولایتی می باشد.

پروین نورستانی یکتن از نماینده های نورستان در این مورد به رادیو آزادی چنین گفت :
« متاسفانه سهم زنان در شورای ولایتی بسیار کم است دلیل عمده آن اینست که تمام ولسوالی ها نام امن است که زنان نمی توانند در شورای ولایتی سهم داشته باشند. »

قبل از این نیز شکایت های بخاطر کمرنگ بودن نقش زنان در ثبت نام شوراهای ولایتی وجود داشت.

به باور کارشناسان امور برعلاوه ناامنی ها تعبیض جنسیتی و عنعنات ناپسند جامعه ازجمله محدودیت های است که زنان نمی توانند نقش فعال در جامعه داشته باشند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG