لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۳

وردک: نظام تعلیمی افغانستان به معیارهای بین المللی برابر میگردد


فاروق وردک وزیر معارف افغانستان
از پنجم اکتوبر روز جهانی معلم همانند سایر کشور ها در افغانستان نیز با برگزاری مراسم خاص در بسیاری از مکابت تجلیل به عمل آمد.

داکتر فاروق وردک در یکی از این مراسم که در لیسه رابعه بلخی برگزار شده بود به معلمین وعده سپرد که در نظام تعلیمی معارف پیشرفت های صورت خواهد گرفت.

آقای وردک گفت، در حال حاضر پنجاه درصد معلمین معارف چهارده پاس نیستند که این مشکل تا دو سال آینده برطرف می گردد:

« اما در کنار این دستاورد ها بدون شک که چالش های را هم داریم، یکی از چالش که داریم هنوز هم پنجاه درصد از جمله دوصد و ده هزار معلم ما الی سطح چهارده سطح دانش دارند متباقی کمتر از صنف چهارده ولی برای تان اطمینان می دهیم که در دو سال آینده هیچ معلم را شما نخواهید دید در نظام تعلیمی افغانستان که سطح دانش اش پائین تر از صنف چهارده باشد.»

وزیر معارف گفت، تعداد دارالمعلمین ها در افغانستان به دوصد و هشتاد و هشت رسیده است و پنجاه درصد ولسوالی ها نیز دارای دارالمعلمین می باشند.

آقای وردک گفت، برنامه های را برای ده سال آینده آغاز کرده اند که به کمک این برنامه ها نظام تعلیمی افغانستان به معیار های بین المللی برابر می گردد.

در حال حاضر در افغانستان 16600مکتب فعال وجود دارد که در آن به تعداد ده و نیم میلیون شاگرد مصروف آموزش هستند.

به اساس معلومات وزارت معارف، معاشات 173 تن معلمین با استفاده از سیستم جدید پرداخت می گردد.

اما از سوی دیگر در مراسم تجلیل از روز معلم شماری از معلمین از حکومت خواستند تا برای بهبود زندگی معلمین تلاش کرده و به وعده های خود عمل نماید.

لیمه و زهرا صدیقی دو تن از معلمین مکتب رابعه بلخی در مورد گفتند:

« من از حکومت تقاضا دارم که اگر معلم از لحاظ معنویت ارزش زیاد دارد به زندگی شان نیز باید توجه کرده و سطح زندگی شان را بالا ببرد.»

« از دولت همین تقاضا را دارم همین وعده های که داده می شود جنبه عملی را بخود بگیرد و ما به امید هستیم.»

اخیراً در برخی از ولایات به خصوص ولایت تخار ده ها تن از معلمین دست به اعتصاب کاری زده و برای بدست آوردن حقوق شان اعتراض کردند.

در برخی موارد معلمین شکایت کرده اند که حکومت در قسمت توزیع زمین، افزایش معاشات و برخی مشکلات دیگر شان به گونه عملی اقدام نکرده است.

اما وزارت معارف تاکید می کند که در قسمت افزایش معاشات معلمین به اساس رتبه و به گونه تدریجی و ایجاد منازل رهایشی برای آنان تلاش ها ادامه دارد.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG