لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۹

«احتمال خروج تمام عساکر امریکایی از افغانستان افزایش یافته است»


نیویارک تایمز
نیویارک تایمز در شماره اخیر اش مقالهء را تحت عنوان «بن بست با افغانستان, احتمال خروج تمام عساکر امریکایی را در سال 2014 میلادی از این کشور افزایش می دهد» نوشته که در آن آمده است: مذاکرات روی باقی ماندن شماری از عساکر امریکایی پس از سال 2014 میلادی در مرحله بن بست رسیده که به گفته مقام های هر دو کشور، احتمال آن می رود که امریکا تمام عساکر اش را از افغانستان بیرون کند.

این همان موضوع است که مقام های عالی رتبه پنتاگون چندی قبل رد کرده بودند.

نیویارک تایمز به نقل از مقام های امریکایی نوشته که اگر در جریان چند هفته آینده با مقام های افغان به کدام موافقه نرسند آنها آماده اند که مذاکرات را خاتمه دهند.

یک مقام بلند رتبه امریکایی گفته است که امکان ادامه این مذاکرات پس از برنده شدن شخص دیگری به جای حامد کرزی رییس جمهور فعلی نیز وجود دارد ولی احتمال آن کم می باشد.

نیویارک تایمز نوشته: مقام های امریکایی به روز جمعه گفته است که همین اکنون زمان موافقه با افغانستان است اگر حالا به موافقه نرسند بر اساس آن برنامه ریزی های آینده شان را خواهند نمود.

نیویارک تایمز در ادامه نوشته: بیرون نمودن تمام عساکر از افغانستان نسبت به عراق مشکل است این کار امریکا باعث می شود تا اروپا نیز تمام عساکر اش را از این کشور بیرون کند.

این موضوع خطر از دست دادن اعتماد مردم را بلند برده و روحیه طالبان را بلند می برد. طالبان هنوز هم یک تهدید جدی به افغانستان است.

نیویارک تایمز افزوده که افغانستان در حال حاضر قادر به ایستاده شدن به پای خود نیست. افغانستان تنها 20 درصد مصارف اش را می تواند تامین کند در حالیکه مصارف دیگر آن از سوی امریکا و متحدان اش پرداخته می شود.

نیویارک تایمز آن بخش از گفته های مقام های امریکایی را نیز نوشته که بر اساس آن اگر امریکا با افغانستان به کدام موافقه نرسد امکان دارد که کانگرس کمک هایش را به این کشور متوقف نماید و همچنان دیگر متحدان و همکاران امریکا نیز این کار را عملی کنند.

شماری زیاد از روزنامه های غربی در رابطه به برنده شدن تیم کرکت افغانستان مضامین و عکس ها را به چاپ رسانیده اند.

فرانس پرس
آژانس فرانس پرس یک گزارش تفصیلی در رابطه نوشته که در بخش آن آمده است: در زمان تصرف روس ها مادر و پدر محمد نبی کپتان تیم کرکت افغانستان به پاکستان مهاجر شدند و محمد نبی در یکی از کمپ های مهاجرین در آنجا به دنیا آمد.

وی با استفاده از توپ تینس با همسالان اش کرکت بازی می کرد و با بازی کرکت که در افغانستان چندان شناخته نمی شد، علاقمندی پیدا کرد.

فرانس پرس نوشته: قرار است تیم کرکت افغانستان در مسابقات جام جهانی 2015 در شهر کمبیرای آسترالیا شرکت نماید، این به خاطری که تیم کرکت افغانستان در شارجه توانست تیم کینیا را شکست دهد. تیم کرکت افغانستان توانسته در این اواخر خوب بدرخشد.
XS
SM
MD
LG