لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۴

موسی زی: ملا برادر باید کاملاً آزاد و دارای آدرس مشخص باشد


جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجهء افغانستان
وزارت خارجهء افغانستان می گوید، اگر ملا برادر دارای یک آدرس مشخص و قابل دسترس نباشد، در روند تلاش های صلح این کشور نقش ایفا کرده نمی تواند.

به گفتهء سخنگوی این وزارت، دولت افغانستان خواهان آزادی کامل ملا برادر است.

جانان موسی زی می گوید که ملا برادر باید کاملاً آزاد و دارای یک آدرس مشخص باشد.

آقای موسی زی به روز یکشنبه در کابل به خبرنگاران گفت، اگر چنین نباشد نمی توان از موثریت نقش او در تقویت تلاش های صلح افغانستان انتظار داشت:

« دولت افغانستان می خواهد که ملا برادر آزاد باشد، یک آدرس مشخص داشته، قابل دسترس باشد خاصتاً برای شورای عالی صلح افغانستان و در خدمت پروسهء صلح باشد.
اگر این شرایط مد نظر گرفته نشود به باور دولت افغانستان نقشی را که ملا برادر می تواند در حمایت از تلاش های صلح مردم و دولت افغانستان ایفا کند، آن را انجام داده نمی تواند.»


به دنبال تقاضا های مکرر افغانستان، سر انجام ملا عبدالغنی برادر پس از گذشتاندن حدود چهار سال در قید پاکستان، نزدیک به سه هفته پیش آزاد شد.

حکومت افغانستان تاکید دارد که ملا برادر می تواند در تلاش های صلح این کشور نقش مهم را ایفا کند.

رییس جمهور کرزی نیز به روز پنجشنبه گذشته در یک تماس تلیفونی با نواز شریف صدراعظم پاکستان از اقدام پاکستان برای رهایی ملا برادر ابراز امتنان نموده است.

اما چرا تا حالا تماس ملا برادر با حکومت افغانستان برقرار نشده و پاکستان از او چه می خواهد؟

وحید مژده یکی از آگاهان امور سیاسی در صحبت با رادیو آزادی گفت که پاکستان در تلاش استفاده از این مقام طالبان در مذاکرات با طالبان پاکستانی است:

« به نظر می رسد که پاکستانی ها در تلاش اند تا از ملا برادر برای منافع خود شان یعنی برای مذاکره با طالبان پاکستانی استفاده کند.
سرتاج عزیز، حزب مسلم لیگ و خورشید شاه از حزب مردم همه این را گفتند که اگر ما با طالبان پاکستانی مذاکره کنیم طالبان افغان نمی پذیرند.
به این قسم چون ده ها گروه هستند و فقط وجه مشترک شان هم این است که همه ملا عمر را به عنوان رهبر شان می شناسند.
پس ما باید از طالبان افغان برای مذاکره با طالبان پاکستانی کار بگیریم.»


پاکستان به هدف نشان دادن حسن نیت در تقویت روند تلاش های صلح افغانستان تا حالا بیش از 30 طالب را از زندان های آن کشور آزاد ساخته است.

اما تا حالا هیچ یک از این افراد در گفتگو های صلح افغانستان همکاری نکرده و از سرنوشت آنان هم خبری در دست نیست.

مقام های افغان می گویند که همکاری پاکستان صرف در رهایی ملا برادر خلاصه نمی شود بلکه این کشور باید در گفتگو های صلح افغانستان گام های عملی بزرگ را بر دارد.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG