لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۳

نگرانی اتحادیه اروپا در مورد انتخابات آیندهء افغانستان


اتحادیه اروپا در مورد آنچه اشتراک بعضی افراد دخیل در پروسه ثبت نام کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان می خواند ابراز نگرانی کرده است.

نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان می گوید که بسیاری از اشتراک کنندگان در سیاست های این کشور افرادی اند که سابقه دخالت در جنگ های داخلی را دارند.

فرانز میکایل میلبن به روز یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت این اتحادیه از شرکت این اشخاص در روند نام نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نگرانی دارد.

هر چند وی از کدام کاندید مشخص نام نبرد، اما افزود که بعضی مشکلات ناشی از جنگ های داخلی در این کشور حل نشده باقی مانده اند.

به گفته آقای میلبن، این مشکلات پس از انتخابات هم برطرف نخواهد شد.

« این میراث جنگ داخلی و دیگر زمان های جنجالی در افغانستان است که شماری زیاد از افرادی که در سیاست دخیل اند گذشتهء سوال برانگیز دارند.
البته که ما درین مورد نگران استیم و این چیزیست که ما ظرف سال های گذشته چندین بار مطرح کرده ایم. اما، همچنین احساس می کنیم که این یک مسالهء افغانی است و افغانستان باید در قدم اول خودش به آن بپردازد. بدون شک، نامزدان استند که در شناسایی شان مشکل داریم.»


وی افزود، امیدوار اند که رای دهندگان و سیاست مداران افغان به این مساله پی ببرند که بعضی مشکلاتی اند که از راه های منطقی به آن رسیدگی شود.

نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان از چیزی که عدم شمولیت تمام گروه ها در روند انتخابات افغانستان خواند نیز نگرانی این اتحادیه را ابراز کرد.

اما وی تاکید نمود که برگزار کردن انتخابات از برگزار نکردن آن بهتر است:

« انتخاباتِ مکمل نخواهد بود، فکر می کنم که هر کس این را می داند. این تاسف انگیز است. اما این هم حقیقت دارد که بدیل اش یعنی برگزار نکردن انتخابات، گزینهء بهتر نیست.»

آقای میلبن در مصاحبه با رادیو آزادی از حکومت افغانستان هم خواست که در تمام پروسه های وابسته به انتخابات بی طرفی را حفظ کند.

وی در مورد حضور کمرنگ زنان در روند ثبت نام کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان گفت که دیدگاه اساسی اتحادیه اروپا این است که زنان افعان اشتراک وسیع در این پروسه داشته باشند اما گفت می دانند که موانع در این راستا وجود داشته و در این مورد هم تشویش دارند.

او در اخیر علاوه کرد که مشکلات در برابر زنان چیزی اند که با رهبران افغان در سطوح مختلف و علمای دینی این کشور مطرح است.
به گفته آقای میلبن، این رهبران افغان و علمای دینی در زمینه دور کردن این مشکلات و موانع مسوولیت عمده دارند.
XS
SM
MD
LG