لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۵۲

خواست باشنده های جوزجان از رییس جمهور آینده افغانستان


در آخرین روز ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری 27 تن در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام کردند.

فعالان سیاسی و مدنی کشور می گویند که بیشتر نامزدان بر اساس گروه بندی های قومی وارد رقابت های انتخابات شده اند.

شماری از باشندگان شهر شبرغان می گویند که نامزدان ریاست جمهوری باید برای آوردن صلح، اتحاد و رشد اقتصاد برنامه های قوی داشته باشند.

عبدالقدوس یک تن از جوانان در شهر شبرغان گفت:
« از همه اولتر ما به صلح نیاز داریم، اگر صلح در وطن نیاید ما هیچ کاری کرده نمی توانیم و ما از رییس جمهور آینده می خواهیم از همه اولتر صلح را در وطن ما بیاورد و فساد را ریشه کن سازد.»

دلاور یک تن از جوانان شبرغان که از بیکاری رنج می برد به رادیو آزادی گفت: مشکلات اقتصادی و نداشتن مدیریت درست سبب شده که اکثر جوانان به ویژه فارغ تحصیلان پوهنتون ها در کشور بیکار بمانند.

این جوان بیکار که همه روزه در سر چوک شبرغان انتظار کار را می کشد از رییس جمهور آینده کشور چنین توقع دارد:

« از دست بیکاری رکشای خود را سوار شده سرچوک می آییم، وقتیکه شام شد پس دوباره با دست خالی به خانه بر می گردم. از همین سبب از رییس جمهور آینده می خواهیم تا برای ما کار پیدا کند که مانند من دیگر جوانان هم بیکار نمانند.»

اما یک تن از خیاطان شهر شبرغان که مصروف دوختن کالا های عیدی بود، از کسانیکه نامزد ریاست جمهوری شده اند می خواهد برای آوردن امنیت برنامه های جدی داشته باشند:

« به نظر من از همه کرده امنیت مهم است این افراد کوشش کنند که امنیت را در شهر ها تامین کنند. در حال حاضر که آستانه عید است ما با شاگردان خود تا صبح در شهر در فضای امنیت نسبی کار می کنیم. اگر امنیت نباشد مجبور هستیم شبانه بیکار در خانه باشیم. خواست ما از رییس جمهور آینده امنیت است.»

باشندگان شهر شبرغان از موجودیت فساد اداری در افغانستان ابراز نگرانی کرده می گویند، کسی را به حیث رییس جمهور انتخاب می کنند که در راستای تامین امنیت، آوردن صلح و مبارزه با فساد داری بتواند اقدامات جدی را اتخاذ کند.

از سوی دیگر باشندگان شهر شبرغان به این باور اند که قوم پرستی از مواردی است که اجازه نفوس بیگانگان را در افغانستان داده و نا امنی و جنگ های داخلی را به دنبال داشته است.

آنها می گویند، رییس جمهور آینده از هر قومی که باشد باید برای بهبود وضعیت تمام افغان ها به صورت یک سان کار کند.

گزارشگر محمد عالم رحمانیار
XS
SM
MD
LG