لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۴

حامد کرزی: تا یک ماه دیگر لویه جرگه برگزار می گردد


حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان می گوید که فیصله نهایی در ارتباط به امضای تفاهمنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا مربوط به مردم این کشور می شود و به همین دلیل لویه جرگه مردمی را برگزاری می کند.

آقای کرزی که به روز دو شنبه با جمع از خبرنگاران در کابل صحبت می کرد، گفت که اگر شرایط افغانستان از سوی امریکا در این سند پذیرفته شود، امضا آن به نفع کشور است.

وی گفت، زمانی که هیاتی مذاکره کننده افغانستان و امریکا روی تمام مسایل مربوط به این سند به تفاهم برسند، سپس متن آن را در اختیار مردم قرار میدهد تا آنان در مورد تصمیم بگیرند:

« افغانستان می خواهد که قرار داد امنیتی را با امریکا و غرب امضا کند اما در این سند می خواهد یک سلسله تضمین های امنیتی را بدست بیاورند تا در آینده از حملات بیگانه گان و بمباردمان در امان باشد. به همین دلیل تا حال به موافقه نرسیدیم و انشاالله تا یک ماه دیگر لویه جرگه را می خواهیم و آنها در مورد این سند تصمیم می گیرند. »

مقام های ریاست جمهوری افغانستان گفته اند که در سند امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن تنها دو مساله اختلافی چون تعریف تجاوز و همچنان چگونگی انجام عملیات های نظامی امریکا پس از سال 2014 میلادی باقی مانده اند.

داکتر رنگین دادفر سپنتان مشاور امنیت ملی افغانستان هفته گذشته در صحبت با رادیو آزادی گفته بود که هیات دو کشور، سند امنیتی و دفاعی را تا دو روز دیگر نهایی می سازند و روسای جمهور دو کشور در مورد امضای آن تصمیم خواهند گرفت.

پس از گشایش دفتر طالبان در قطر حدود چهار ماه قبل کابل به رسم اعتراض مذاکرات روی قرار داد امنیتی با امریکا را به حالت تعلیق در آورد.

اما چندی قبل رییس جمهور کرزی برای آغاز دوباره این گفتگوها هیات جدید را به سرپرستی مشاور شورای امنیت ملی، تعیین کرد.

به اساس گزارش ها هیات مذاکره کننده دو کشور تاکنون چندین بار در ارتباط به این سند در کابل مذاکره کرده اند.

در این حال رییس جمهور کرزی می گوید، تاکنون مساله تعریف تجاوز حل ناشده باقی مانده و امریکا در این ارتباط باید موقف اش را روشن بسازد:

« امریکا باید بداند که خواسته های ما برحق است و باید در مورد آن اقدام نماید به خصوص در ارتباط به تعریف تجاوز، باید مشخص گردد، آیا تجاوز معنی حمله همسایه ها با تانک و توپ است؟ توپ هایش خو آمد امریکا با ما چه کرد، تا اکنون کنر زیر حملات توپ خانه یی قرار دارد، تاک و طیاره همسایه به کشور ما نمی آید. اگر میاید تروریست، انتحاری و بمب را در لباس خود ما می فرستد پاسخ امریکا به این اعمال چه است این همه بسیار موضوعات مهم اند. »

با امضای سند امنیتی و دفاعی، حضور نیروهای امریکایی پس از سال 2014 در افغانستان نیز مشخص می گردد.

پیش از این مقام های ریاست جمهوری گفته اند که به امضای این سند عجله ندارد و امریکا می تواند این تفاهمنامه را با حکومت آینده افغانستان به امضا برساند.

اما برخی از کارشناسان افغان می گویند که امضای این سند به نفع افغانستان و باید حکومت کنونی برای نهایی ساختن آن با امریکا کنار باید.مصطفی بشارت
XS
SM
MD
LG