لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۳

تاخیر افشای فهرست غاصبان زمین، انتقاد وکلا را بر انگیخت


برخی از وکلا در ولسی جرگه میگویند،نشر فهرست افرادی که به غصب زمین متهم اند شامل اجندای روز دوشنبه این جرگه بود اما به گونه مخفی اجندا تغییر کرد واین فهرست از آن حذف شد.

فهرست نام غاصبین زمین از سوی کمیسیون خاص نظارت بر کارکرد حکومت این جرگه از قبل تهیه شده است.

تاخیر در افشای این فهرست، خشم و انتقاد برخی از وکلا را بر انگیخت.

غلام حسین ناصری یک عضو ولسی جرگه دراین مورد گفت :
« روزچهارشنبه رئیس صاحب ولسی جرگه گفتند که روز دوشنبه اسامی کسانیکه در غصب زمین دست داشتند بلااثتثنا از طرف کمیسیون خاصی که به همین منظور تعین شده بود خوانده میشود اینرا کی تغیر داده و چرا ؟ »

شکریه بارکزی عضو دیگر ولسی جرگه نیز بر تغییر اجندا و حذف لست غاصبین زمین از خود واکنش نشان داده میگوید:

« در صورت که لست اعلام نشود پس این کمیسیون به کدام منظور ایجاد شد، و اگر دوستان حال میآیند و میگویند که این لست را ما اعلام کرده نمیتوانیم لطفاً این بهانه ها را دیگر پیش نکنید، لست باید اعلام شود. »

کمیسیون ولسی جرگه در خصوص نظارت بر عملکرد حکومت، چند ماه قبل جهت تحقیق و ارزیابی املاک و دارای های عامه غصب شده و شناسایی غاصبین آن ایجاد شد.

نتایج تحقیق کمیسیون یاد شده نشان میدهد که یک میلیون و دوصد پنجاه هزار جریب زمین در سراسر کشور از سوی زورمندان غصب شده است.

این کمیسیون می گوید که فهرست 15 هزار تن را که در غصب زمین های دولتی و شخصی دست داشته اند تهیه کرده و در آن برخی از مقامات بلند پایه حکومت هم شامل اند.

هرچند از جانب مسوولان این کمیسیون بارها تعهد افشای نام غاصبین صورت گرفته اما تا کنون این کار عملی نشده است.

در این حال برخی از نماینده گان مردم در ولسی جرگه ادعا دارند که اعضای کمیسیون با غاصبین زمین دست دارند از این رو نشر این فهرست را به تاخیر می اندازند.

اما اعضای کمیسیون ولسی جرگه در زمینه نظارت از اعمال حکومت این اتهامات را رد کرده می گویند که آنان حاضر اند در هفته جاری نام غاصبین زمین را اعلام نمایند.

زلمی مجاهد رئیس کمیسیون گفت :
« ما لست تقریباً 15 هزار تن را که متهم به غصب زمین هستند جمع آوری کردیم و بیشتر از یکصد تا یکصد و پنجاه تن دیگر را که در رده های بلند دولتی هستند ما آنرا به شما می آوریم و به شما پیشکش می کنیم. قرار بود گزارش خود را ما امروز بیاوریم اما به نسبت عدم ترجمه پشتو از طرف دارالانشاء ماند، شما موافق هستید که آنرا در اجندای به روز چهارشنبه بگیریم؟ »

پس از انتقاد شماری از وکیلان، میرویس یاسینی معاون ولسی جرگه که ریاست جلسه عمومی را بر عهده داشت گفت که این فهرست پس از عید قربان حتماً نشر خواهد شد.

با این همه شماری از وکیلان در ولسی جرگه با اعلام نام غاصبین زمین مخالف اند.

آنان می گویند که ولسی جرگه حق ندارد که هزاران تن را بدون فیصله محکمه متهم به غصب زمین نماید.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG