لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۲

بریتانیا 4 میلیون دالر را به 14 موسسه تجاری افغان کمک کرد


به سلسله کمک های بریتانیا به افغانستان این بار یک سازمان امداد رسانی این کشور به نام یو کی آید چهار میلیون دالر را به چهارده موسسه تجاری افغانی مساعدت کرد.

قرارداد این کمک به روز دوشنبه از سوی مسوولان سفارت بریتانیا درکابل با نماینده گان این شرکت ها، به امضا رسید.

ریچاد استگ سفیر بریتانیا در کابل به خبرنگاران گفت که این کمک ها جز از برنامه های امدادی این کشور به افغانستان بوده و آنها تلاش می کنند تا از این طریق رفاه اقتصادی را در این کشور به میان آورند:

« ما باور داریم که سکتور خصوصی افغانستان یک نقش حیاتی را برای آینده این کشور دارد. ما نمی خواهیم که شما دایماً متکی به کمک های خارجی باشید، بلکه می خواهیم که شما از انرژی، مهارت و توانایی های مردم خود تان استفاده کنید. »

به اساس گزارش ها روند فراهم آوری کمک به موسسات تجاری در افغانستان از سوی سازمان امداد رسانی بریتانیا در ماه جون سال 2012 آغاز شده است.

مسوولان این پروگرام می گویند که در دور نخست این برنامه، به هفت شرکت مختلف در ولایات افغانستان، حدود یک اعشاریه پنج میلیون پوند مساعدت صورت گرفت.

مسوولان سفارت بریتانیا می گویند که هدف اصلی آنها از راه اندازی همچون یک پروگرام در افغانستان، کمک به رشد موسسات افغانی و انکشاف اقتصادی این کشور می باشد.

موسسات که تا حالا از این کمک ها مستفید شده اند، در بخش های تولید مواد قالین، فرنیچر سازی، خدمات صحی، تخنکی و معادن فعالیت می کنند.

دو تن از نماینده گان موسسات تجاری که به روز دوشنبه قرارداد کمک را به دست آوردند، به رادیو آزادی چنین گفتند:

« عباس حیدری هستم نماینده شرکت تولیدی و صادراتی قالین کابل، ما توانستیم که این ابتکار را به دست بگیریم و بعضی از ماشنری را وارد کنیم تا بتوانیم تا پخته و پشم قالین را پروسس کنیم، برای این هدف ما بریتانیا حدود دوصد و پنجاه هزار پوند را در اختیار را قرار می دهد. »

« این برنامه موثریتی خوبی دارد ضمن اینکه ما خود سامان و وسایل داریم اما آن وسایلی که خریداری اش برای ما مشکل بود، این همکاری برای ما یک اندازه کمک می کند. »

در دوازده سال گذشته کمک های زیادی از سوی کشورهای خارجی به خصوص بریتانیا به افغانستان سرازیر شده است، اما شماری از کارشناسان با انتقاد از نحو مصرف آن گفته اند که از این کمک ها استفاده موثر نشده است.

آنها می گویند که حکومت باید بخاطر رشد اقتصادی افغانستان در بخش تقویت سکتور خصوصی و افزایش تولیدات داخلی کشور، بیشتر از گذشته کار کند.


جمشیدحبیب زاده
XS
SM
MD
LG