لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۴

حامد کرزی: به خارجی ها اجازه مداخله در انتخابات داده نمی شود


حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان
رییس جمهور افغانستان می گوید، استفاده از امکانات دولتی را به نفع یک کاندید ریاست جمهوری، قطعاً اجازه نمی دهد و نمی گذارد تا خارجی ها نیز مداخله کنند.

حامد کرزی که دیروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد گفت که روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به موفقیت انجام یافت. اما در رابطه با مراحل بعدی پروسه انتخابات به دو اصل اشاره کرده گفت:

« بعد از اینکه ثبت نام شد، دو اصل دیگر بسیار مهم است که تطبیق شود. یکی آن بیطرفی کامل حکومت و دولتمداران افغانستان که به هیچ عنوان آنها از وسایل دست داشته خود برخلاف و یا به نفع کاندید استفاده نه کنند. »

حامد کرزی همچنان گفت که به خارجی ها نیز اجازه داده نمی شود که در پروسه انتخابات ریاست جمهوری آیندهء افغانستان مداخله کنند.

حامد کرزی در ادامه صحبت اش گفت، در انتخابات قبلی در سال 2009 میلادی به خاطر اشتراک خودش منحیث یک کاندید برای جلوگیری از مداخله بخصوص مداخلهء خارجی ها صلاحیت محدود داشت و نه توانست جلو مداخلات را آن طوری که لازم بود، بگیرد. اما اوگفت که در این انتخابات خاموش نمی نیشیند.

در این کنفرانس خبری از حامد کرزی پرسیده شد که تعدادی از کاندیدان که برای ثبت نام روز یکشنبه به کمیسیون انتخاباتی مراجعه کرده بودند از موتر های دولتی استفاده کرده بودند، آیا این استفاده از امکانات دولتی نیست؟
حامد کرزی گفت: « باید نمی شد. »

حامد کرزی در این نشست خبری، به نامزدی قطب الدین هلال از حزب اسلامی اشاره کرده و گفت که طالبان نیز می توانند در انتخابات اشتراک نمایند.

رییس جمهور کرزی پروسه ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را جهت رشد دیموکراسی در کشور یک گام ارزنده تلقی کرد.

روند ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی سال 1393 هجری شمسی افغانستان به روز یکشنبه خاتمه یافت.

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که بیست و هفت کاندید برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند و قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی در شانزدهم ماه حمل سال آینده برگزار گردد.
XS
SM
MD
LG