لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۴

امریکا: از بین بردن سلاح کیمیایی، آغاز کسب اعتبار به اسد است


بشار اسد رییس جمهور سوریه
وزیر خارجهء امریکا می گوید، بشارالاسد رییس جمهور سوریه از طریق تسریع پروسهء از بین بردن سلاح کیمیایی اش می تواند، برای خودش اعتبار کسب کند.

جان کری این مطلب را دیروز پس از اظهارات متخصصان ادارهء منع استفاده از سلاح کیمیایی در سوریه بیان کرد. این متخصصان گفتند، دمشق در این رابطه خیلی خوب همکاری می کند.

جان کری وزیر خارجه امریکا در ملاقات با همتای روسی اش سرگی لاورف در حاشیهء اجلاس اقتصادی آسیا در اندونیزیا درمورد وضعیت سوریه گفتگو کرده تاکید نمود که بحران سوریه نمی تواند از راه نظامی حل شود:

« ما همچنان توافق کردیم که این مساله راه حل نظامی ندارد. ما در این مورد هم نظر هستیم که گروه های تندرو در هر حالتی که باشند و به هر طرفی که ارتباط داشته باشند، در سوریه باید موقف قوی نداشته باشند. با در نظرداشت این موضوع ما تعهد می کنیم که به زود ترین فرصت ممکن پروسه ژینو را به پیش ببریم. »

همزمان با این امریکا می گوید، اگر ایران به شکل آشکارا از تشکیل یک حکومت انتقالی و از مواد کنفرانس سال 2012 میلادی ژینو در بارهء سوریه حمایت کند، از اشتراک تهران در کنفرانس دوم ژینو طرفداری می کند.

ایالات متحدهء امریکا ایران را متهم می کند که از حکومت سوریه حمایت سیاسی و نظامی می کند. تا کنون از اشتراک ایران در این کنفرانس دعوت به عمل نیآمده است.

از سوی دیگر احمد الجربا رییس ایتلاف ملی اپوزسیون حکومت سوریه در برابر امتیازات که از سوی جان کری وزیر خارجه امریکا به حکومت سوریه داده شده، عکس العمل شدید نشان داده است.

احمد الجربا که دیروز در شهر استانبول ترکیه با خبرنگاران صحبت می کرد گفت، هدف جان کری هر چیزی که باشد، این شده نمی تواند که با تسلیمی یک نوع از سلاح از یک مجرم حفاظت شود.

رییس ایتلات ملی مخالفین حکومت سوریه گفت، به شرطی در کنفرانس دوم در باره سوریه اشتراک خواهد کرد که پیروزی این کنفرانس ضمانت شده و به رژیم سوریه فرصت داده نشود تا زمان بیشتر کسب کند.
XS
SM
MD
LG