لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۶

لست کاندیدان که می خواهند جانشین حامد کرزی شوند!


واشنگتن پوست
روزنامه واشنگتن پوست در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسانیده و در آغاز آن می نویسد، لست کاندیدانی که به روز یکشنبه برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند، حاوی پرقدرت ترین مقامات و هم مشهور ترین جنگسالاران است.

به نوشته واشنگتن پوست، در کشوری که 12 سال بعد از سقوط طالبان هنوزهم با دموکراسی دست و پنجه نرم می کند، لست این افراد مختلف، نمایانگر پلورالیزم یا کثریت گرایی موجود در سیاست نوین افغانستان بوده و هم نشاندهنده قدرتی کسانی است که افغانستان را ویران کردند.

به نوشته واشنگتن پوست، ماه گذشته زمانی که تعدادی از این افراد که متهم به جرایم جنگی اند علاقمندی شان را به کاندید شدن در انتخابات ابراز داشتند، تعداد از مقامات کمیسیون انتخابات با اشاره به شرکت آنها در خشونت های گذشته، روی جلوگیری از کاندید شدن آنها غور می کردند.

یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت، دست های این افراد به خون آغشته اند. ولی با قد علم نمودن افراد بیشتر ازین حلقه برای کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون قدمی به عقب رفت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت، هر کسی که از سوی کدام محکمه افغانستان متهم نشده باشد می تواند خود را کاندید کند. رییس این کمیسیون گفت، رای دهنده گان تصمیم خواهند گرفت.


والستریت ژورنال
روزنامه والستریت ژورنال هم در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد انتخابات افغانستان به نشر رسانیده و می نویسد، لست کاندیدان که می خواهند جانشین رییس جمهور کرزی شوند نشان میدهد که، ماحول سیاسی افغانستان در دوازده سال گذشته و با دخالت امریکا، تغیر زیاد نکرده است و هم نشان میدهد که امیدها برای تقویت یک طبقه سیاسی ممتاز عاری از جنگ سالاران، نقش بر آب شده است.
XS
SM
MD
LG