لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۹

برخی سناتوران با برگزاری لویه جرگه مخالفت کردند


اعضای مشرانو جرگه افغانستان در مورد تصمیم رییس جمهور کرزی مبنی بر برگزاری لویه جرگه در مورد توافقنامهء امنیتی و دفاعی با ایالات متحده امریکا نظرات متفاوت دارند.

تعداد از سناتوران با برگزاری این جرگه مخالف اند و می گویند که تدویر لویه جرگه مشروعیت شورای ملی را زیر سوال می برد.

در نشست عمومی مشرانو جرگه به روز سه شنبه تعداد از سناتوران به این باور بودند که متن توافقنامهء امنیتی و دفاعی با ایالات متحده باید بر علاوه ولسی جرگه به مشرانو جرگه نیز فرستاده شود:

عبدالحنان حق و یون عضو مشرانو جرگه:
« دفعه قبل هم ما دیدیم، حکومت افراد فرمایشی خود را به لویه جرگه دعوت کرد، این بار نیز لویه جرگه صرف به نام خواهد بود. خواست ما و مردم این است که رییس جمهور از این بیش قانون را زیرپا نکرده و سند امنیتی و دفاعی با ایالات متحده را به شورا ملی بفرستد. در این مورد شورای ملی حق و صلاحیت قانونی دارد و می داند که چه کاری باید انجام دهد. »

رییس جمهور کرزی به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که مذاکرات در مورد توافقنامهء امنیتی و دفاعی با ایالات متحده امریکا به مرحله حساس رسیده و تا یک ماه دیگر در مورد آن لویه جرگه برگزار خواهد شد.

آقای کرزی گفت که تا هنوز هم با ایالات متحده در مورد بعضی مسایل اختلافات نظر وجود دارد اما افزود که تصمیم نهایی در این باره را لویه جرگه خواهد گرفت.

امریکا در این سند تعهد کرده است که در صورت تجاوز بر افغانستان در کنار این کشور خواهد ایستاد اما در مورد تعریف تجاوز میان هر دو طرف اختلافات وجود دارد.

همچمان ادامه عملیات های نظامی نیروهای امریکایی در افغانستان بعد از سال 2014 از موضوعات دیگری است که کابل و واشنگتن روی آن به موافقه نرسیده اند.

در عین حال مقام های امریکایی گفته اند، آنان امیدوار اند تا کابل و واشنگتن در مورد توافقنامهء امنیتی و دفاعی تا چند هفته دیگر به موافقه برسند.

در این حال شمار از اعضای مشرانو جرگه افغانستان از برگزاری لویه جرگه بخاطر روشن ساختن سرنوشت، توافقنامه امنیتی و دفاعی با ایالات متحده حمایت می کنند.

هدایت الله رهایی نیز یکی از این سناتوران است:
« این لویه جرگه در ذات خود یک اقدام بسار خوب است و حکومت افغانستان باید آنرا دایر کند. افغانستان در شرایط حساسی قرار دارد و مردم این کشور مجبور هستند تا در آینده در کنار یک کشور نیرومند جهان قرار گیرند. بعضی از حلقات و اشخاص که منافع بزرگی دارند سنگ اندازی می کنند تا لویه جرگه دایر نشود در حالی که لویه جرگه به نفع مردم افغانستان است. »

قبل از این مقام ها در ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته بودند که با برگزاری لویه جرگه در مورد توافقنامه همکاری های امنیتی و دفاعی با امریکا بازهم این سند بر اساس قانون به شورای ملی فرستاده خواهد شد.

چگونگی حضور نظامی نیروهای امریکایی پس از سال 2014 و موجودیت پایگاهای دایمی آن کشور در افغانستان از بخش های مهم این توافقنامه خوانده می شود.


نسیم شفق
XS
SM
MD
LG