لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۶

نور: بجای وکلای که استعفا داده اند، افراد جدید تعیین شد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید بجای وکلای که از سمت های شان در ولسی جرگه استعفا داده اند، افرادی را تعیین کرده اند که در انتخابات ولسی جرگه سه سال قبل رای زیاد داشتند.

مسوولان این کمیسیون می گویند که قرار است این افراد به روز چهارشنبه به ولسی جرگه معرفی شوند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون انتخابات در صحبت با رادیو آزادی گفت که این تصمیم به اساس میکانیزم انتخاباتی افغانستان، صورت گرفته است:

« کمیسیون مستقل انتخابات در جلسه امروزی خود به تصویب رساند که هفت تن از اعضای ولسی جرگه را که مستفی شده اند جاگذین شان مشخص شده و فردا معرفی شده می توانند آغاز به کار نمایند. »

در دو هفته گذشته هفت عضو ولسی جرگه بخاطر اشتراک در رقابت های انتخاباتی از وظایف شان استعفا دادند.

به اساس قانون اساسی افغانستان کسانی که خود را برای پست ریاست جمهوری ویا معاونین رییس جمهور نامزد می کنند باید از وظایف دولتی شان استعفا بدهند.

عبدالرب رسول سیاف، محمد محقق، سید حسین انوری، سید حسین عالمی بلخی، ابراهیم قاسمی، سید اسحق گیلانی وشاه عبدالحد افضلی کسانی بودند که از ولسی جرگه استعفا داده اند.

به جای این افراد زمری پاد خوابی، احسان صاحبزاده، قدرت الله سهاک، حاجی مهدوی، عبدالقادر ځاځی، عبدالولی نیازی وعبدالقدیر به ولسی جرگه معرفی شده اند.

به شمول پنج وزیر کابینه 13 تن از مسوولان حکومتی نیز برای شرکت در رقابت های انتخاباتی ازسمت های شان استعفا داده اند.

ریاست جمهوری گفته است در ارتباط به سرنوشست این پست ها نیز به زودی تصمیم گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، فهرست 27 کاندیدان احتمالی ریاست جمهوری و معاونین شان را به وزارت خارجه فرستاده تا از نداشتن تابعیت خارجی آنان به کمیسیون اطمینان بدهد:

نور محمد نور:
« در مجموع کمیسیون 27 تن از کاندیدان احتمالی و دو تن از معاونین شان را که 81 نفر می شوند به وزارت خارجه افغانستان معرفی کرده تا مشخص ساخته و اگر این افراد دو تابعیت دارند باید به کمیسیون معلومات بدهند. »

به اساس قانون اساسی افغانستان کاندیدان ریاست جمهوری ویا معاونین شان باید تنها تابعیت افغانستان داشته باشند.

همزمان با فرستادان نام های این کاندیدان به وزارت خارجه، کمیسیون شکایات انتخاباتی در ارتباط به این کاندیدان نیز بررسی های شان را آغاز کرده اند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند، پس از تکمیل بررسی های شان تا کمتر از دو ماه دیگر فهرست نهایی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می کنند.

انتظار می رود انتخابات ریاست جمهوری وشوراهای ولایتی به تاریخ 16 حمل سال آینده برگزار گردد.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG