لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۰

یک کمیته برای تامین امنیت لویه جرگه مشورتی تعیین شد


سه روز پس از اظهارات رییس جمهور کرزی در ارتباط به ضرورت برگزاری لویه جرگه برای نهایی ساختن توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا، اکنون اداره امور و دارالانشای وزیران می گوید که یک کمیته به هدف تامین امنیت این جرگه تعیین شده است.

این اداره به روز چهار شنبه با پخش خبرنامهء، گفته است که آقای کرزی به این کمیته دستور داده تا در مدت یک ماه آینده، تمام آماده گی های امنیتی را بگیرند.

ریاست این کمیته که به دوش محمد ایوب سالنگی معین ارشد امنیتی وزارت داخله می باشد در آن نماینده گان ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت دفاع و اداره امور نیز شامل اند.

همزمان با صدور این حکم، وزارت داخلهء افغانستان می گوید که در مدت تعیین شده تمام آمادگی های لازم برای تامین امنیت لویه جرگه مشورتی، اتخاذ خواهد شد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان افزود:
« با درنظر داشت تجارب که ما در بخش تامین امنیت محافل روزهای مهم سیاسی داشته ایم یک ماه وقت کافی برای تامین امنیت این جرگه می باشد. در حال حاضر کار روی جزییات چگونگی تدابیر امنیتی برای این پروسه جریان دارد و بدون شک ما در گذشته تجارت زیادی در این بخش داریم و انشاالله که با هیچ چالشی مواجه نخواهیم شد. »

دوشنبه گذشته رییس جمهور کرزی در یک نشست خبری در کابل گفت که توافقنامه امنیتی کابل و واشنگتن در مرحله حساسی قرار گرفته است.

به گفتهء وی مشخص نبودن تعریف تجاوز بر افغانستان و چگونگی انجام عملیات های نظامی امریکا پس از سال 2014 در این کشور از موارد اختلافی میان دو کشور است.

اکنون رییس جمهور کشور می گوید که یگانه راه حل برای روشن ساختن سرنوشت این توافقنامه، مشوره با مردم افغانستان می باشد:

« منفعت ملی افغانستان امنیت مردم این کشور است که هم از تهدید تروریزم و حملات طالبان محفوظ باشند و هم از بمباران و تخلفات امریکا و متحدینش. انشاءالله به زودی در مدت یک ماه لوی جرگه را برگزار می کنیم و هر فیصله که مردم افغانستان بکنند طبیعی است که حکومت افغانستان تابع همان فیصله می باشد. »

نماینده گان حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا از یک سال به این طرف به هدف نهایی ساختن این توافقنامه، چندین بار با هم مذاکره کرده اند.

در این مدت گفتگوهای دو طرف با فراز و نشیب همراه بوده و حتی آقای کرزی در اعتراض به گشایش دفتر طالبان در قطر این مذاکرات را برای مدتی به حالت تعلیق در آورد.

اما امضای این توافقنامه برای افغانستان و امریکا مهم خوانده می شود، زیرا با نهایی شدن این سند، حضور نیروهای امریکایی پس از سال 2014 میلادی و کمک های مالی واشگتن با کابل، مشخص می گردد.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG