لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۴

آزادی ملاعبدالغنی برادر در هالهء از ابهام


شورای عالی صلح افغانستان یکبار دیگر تاکید کرده است که ملا عبدالغنی برادر از زندان پاکستان رها شده است، اما تا هنوز هم تحت تعقیب قرار دارد و از ملاقات هایش شدیداً نظارت می شود.

از زمانیکه در پایان ماه سنبلهء سال جاری مقامات پاکستان خبر رهایی ملا عبدالغنی برادر، شخص دوم رهبری طالبان را از زندان آن کشور اعلان کرده اند تا اکنون، در مورد سرنوشت وی اخبار ضد و نقیض نشر می شود. جوانب مختلف در این مورد اظهارات متفاوت کرده اند.

طالبان نیز در مورد رهایی ملا عبدالغنی برادر ابراز تردید می کنند و در یک خبر نامهء نشر شده توسط آن ها، اینکه گویا ملا برادر از زندان رها شده و با خانواده اش زیست می کند، یک آوازه خوانده شده است.

مولوی شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان در صحبت با رادیو آزادی با ابراز اینکه ملا عبدالغنی برادر رها شده و به پشاور انتقال داده شده است، می گوید، اما تا هنوز هم در مورد آزادی عملکرد وی موانع وجود دارد.

قبل از این حامد کرزی رییس جمهور افغانستان نیز در یک کنفرانس خبری در کابل روز دوشنبه گفت، ملا برادر آزادی عمل ندارد و تلاش می شود، با وی تماس گرفته شود.

آقای کرزی همچنان گفته است، به خاطر آزادی ملاعبدالغنی برادر از نواز شریف صدراعظم پاکستان ابراز امتنان می کند، اما امید دارد که پاکستان به خاطر صلح در افغانستان اقدامات دیگر را نیز انجام دهد.

پاکستان گفته است، ملا عبدالغنی برادر، شخص دوم رهبری طالبان را به نیت همکاری با پروسهء صلح افغانستان از زندان رها کرده است.

اینکه آیا ملا عبدالغنی برادر خواهد توانست در گفتگو های صلح افغانستان نقش موثر بازی کند، مولوی شهزاده شاهد با تاکید بر نقش مثبت وی می گوید:
"من به این عقیده هستم که او موثریت دارد، اما اگر این کار شود که به افغانستان انتقال یابد و یا به یک دیگر کشور اسلامی انتقال داده شود که در آنجا بتواند بطور آزادانه فعالیت هایش را برای صلح انجام داده، از موثریت، نفوذ و مثمریت اش استفاده کند."

در حالیکه مقامات افغان بر این خبر تاکید می کنند که ملا عبدالغنی برادر، شخص دوم رهبری طالبان از زندان رها شده است و با وی تماس قایم خواهند کرد و به گفتهء سخنگوی شورای عالی صلح در حال حاضر جزییات را نمی شود با مطبوعات شریک ساخت، طالبان از حکومت پاکستان می خواهند، در حالیکه ملا برادر تا هنوز هم زندانیست، واضح سازند که چرا در مورد رهایی وی صحبت می کنند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG