لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۰

نگرانی ها در مورد اینکه افغانستان کشور متکی به مواد مخدر مبدل نشود


سازمان ملل متحد دیروز اظهار داشت که اگر کمک های جهانی منبع درآمد بدیلی را برای مردم افغانستان ایجاد نکند افغانستان به یک کشوری تبدیل خواهد شد که کاملاً به مواد مخدر متکی باشد.

رییس شعبه مبارزه با مواد مخدر و جرایم در سازمان ملل متحد یوری فیداتوف قبل از خروج قوای بین المللی از افغانستان مشکل مواد مخدر در این کشور را تیره و تار ترسیم نمود.

او افزود حضور قوای بین المللی در افغانستان برای یک بر سه بخش مردم افغانستان زمینه کار را فراهم کرده است و خالیگاه که بعد از خروج قوای بین المللی در این ساحه ایجاد می شود باید پر شود تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری گردد.

قرار است سروی سالانه اداره مبارزه با مواد مخدر در سازمان ملل متحد یا یو ان او دی پی در اواخر ماه جاری مسیحی به نشر برسد.

فیداتوف به خبرگزاری رویترز گفته است در این سروی معلوم خواهد شد که نسبت به هر سال دیگر حاصل کوکنار در سال 2012 در افغانستان بیشتر بوده است. از تریاک که افغانستان بزرگترین تولید کننده آن در جهان می باشد، هرویین تولید می شود.

رییس روسی اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم در سازمان ملل متحد فیداتوف در جریان تقاضا برای مساعی بیشتر در این ارتباط گفت:
« حالت رو به وخامت است. این کاملاً واضح و مایوس کننده می باشد. این یک ناکامی جدی بشمار می رود و برای ما ضرور است که زنگ خطر را به صدا بیاوریم. »

کارشناسان می گویند، در پایان سال 2014 با بیرون شدن قوای بین المللی از افغانستان، این کشور برای مبارزه با مواد مخدر به کمک های بیشتر نیاز خواهد داشت.

این در حالیست که به نوشته رویترز مخالفین مسلح حکومت افغانستان مصارف جنگی خود را با در آمد از مواد مخدر تمویل می کنند.

فیداتوف هم به این مساله اشاره نموده می گوید: مواد مخدر برای شورش و جنگ پول مهیا می کند، به ثبات منطقه و سلامتی مردم افغانستان تهدید بار می آورد. به گفته او مردم این کشور به بیشترین فیصدی معتادین مواد مخدر روبرو می باشند.

او همچنان افزود، جامعه جهانی تا حال نتوانسته است که یک اقتصاد بدیل را در افغانستان رشد بدهد و با وجود تمام تلاش ها نتوانسته کشت غیر قانونی کوکنار را در یک چارچوب قانونی قرار بدهد.
XS
SM
MD
LG