لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۶

پاکستان ادعای طالبان در مورد ملا برادر را رد کرد


پاکستان این ادعای طالبان را رد کرده است که گویا اسلام آباد تعهدات خود را در رابطه با آزادی فرد شماره دوم طالبان ملا عبدالغنی برادر بجا نیاورده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز چهار شنبه بعد از آن در این مورد سخن گفت که یک سخنگوی طالبان اظهار داشت ملا برادر رها نشده و هنوز هم در توقیف پاکستان بسر می برد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان همچنان گفت: ملا عبدالغنی برادر آزاد است که برای پیشبرد هدف آشتی در افغانستان با هر کسی که خواسته باشد تماس بگیرد.

قبل از این دیروز ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته بود ملا برادر هنوز هم شب ها را در محبس پاکستان سپری می کند.

قبل از این در گزارش ها آمده بود که ملا برادر و دوستان طالب وی نخواسته اند با همدیگر ملاقات کنند چون او خود را آزاد حس نمی کند و در اطراف وی افراد نظامی و امنیتی پاکستان جمع شده اند.

سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان شهزاده شاهد در این مورد اظهار بی خبری کرده، ولی افزود بهتر اینست که ملا برادر به یک کشور سومی برود تا بتواند آزادانه با رهبران طالبان تماس بگیرد:

« من از بسیار جزییات خبر ندارم. اگر واقعاً چنین یک مشکلی وجود داشته باشد، من به نماینده گی از شورای عالی صلح خواهان حل این مشکل می باشم. در عین حال اگر یک تشویشی وجود داشته باشد که این تشویش ادامه پیدا کند من می خواهم که او به اختیار خودش یا به افغانستان انتقال داده شود و یا به یک کشور اسلامی دیگر. »

پاکستان در ماه سپتمبر گذشته اعلان کرد که ملا برادر را آزاد می کند. ملا برادر در سال 2010 در یک عملیات مشترک قوای امنیتی پاکستان و سی آی ای امریکا در شهر کراچی بازداشت شد.

بعد از دستگری وی مقامات افغان گفتند که ملا برادر می خواست در مورد صلح با حکومت افغانستان صحبت نماید.
XS
SM
MD
LG