لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۱

امریکا دو بال طیاره "C-130" با افغانستان کمک کرد


به گفتهء وزارت دفاع افغانستان، کمبود تجهیزات نیروهای هوایی یکی از مشکلات اساسی اردوی ملی می باشد و باید امریکا و دیگر متحدان اش برای رفع آن تلاش نمایند.

بسم الله محمدی وزیر دفاع این اظهارات را به روز چهار شنبه در نشستی که به هدف تسلیم دهی دو بال طیاره ترانسپورتی نوی سی 130 کمک امریکا، در کابل برگزار شده بود، بیان داشت.

آقای محمدی گفت که ایالات متحده امریکا وعده سپرده که در ماه آینده میلادی شش طیاره نوع ام 17 را نیز به نیروهای هوایی افغان کمک می کند.

مقام های قوماندانی نیروهای هوایی افغانستان می گویند که با کمک جدید امریکا، حدود پنجاه درصد مشکلات نیروهای هوایی افغان از ناحیه تجهیزات هوایی مرفوع می شود.

به اساس گزارش ها در حال حاضر نیروهای هوایی کشور پنجاه طیاره ترانسپورتی و اکمالاتی در اختیار دارد.

در عین حال مقام های ناتو می گویند که تا اواخر سال جاری ملادی یک تعداد طیارات ترانسپورتی نظامی دیگر را در اختیار نیروهای هوایی افغان قرار میدهند.

جوزف دانفورد قوماندان عمومی این نیروها برای افغانستان در مراسم تسلیم دهی این دو طیاره به وزارت دفاع گفت:
« با دیدن این طیاره های جدید نوع سی 130 ما باید در ارتباط به آینده خوشبین باشیم، زیرا این طیاره ها از قدرت خوب برای انتقالات برخور دار اند، این دو طیاره به حکومت افغانستان تسلیم داده شد، این طیاره ها در بلند بردن توانایی های نیروهای امنیتی افغان کمک می کند. »

در عین حال سفیر امریکا در کابل کمک این دو طیاره ترانسپورتی را یک بخشی از تعهدات امریکا با مردم افغانستان عنوان کرد و گفت که واشگتن با متحدین اش در تلاش کمک های بیشتر با نیروهای امنیتی افغان اند.

با این حال مقام های افغان می گویند که کمبود طیاره های جنگی، نیروهای امنیتی افغان را در هنگام انجام عملیات های نظامی با مشکل مواجه ساخته و باید جامعه جهانی در این خصوص توجه بیشتر نمایند.

در چند سال اخیر حکومت افغانستان تلاش ها را به هدف جلب همکاری کشور های خارجی به خصوص امریکا، هند و چین برای دریافت طیاره های جنگی افزایش داده است.

حتی رییس جمهور کرزی به همین هدف چندی قبل به هند و چین سفر کرده و از مقام های این دو کشور تقاضای کمک کرده است.


مصطفی بشارت
XS
SM
MD
LG