لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۵

فعالیت "افغان پست" طی فرمانی مستقل خواهد شد


وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی میگوید که تلاش های زیادی به منظور ارائه خدمات پستی معیاری و در مطابقت با قوانین در داخل وخارج از کشور صورت می گیرد.

مقامات این وزارت به روز چهارشنبه درمحفلی که به مناسبت تجلیل از روز بین المللی پست در کابل دایر شده بود، روی خدمات معیاری پستی در کشور تاکید ورزیدند.

احمد وحید ویس رئیس افغان پست گفت که به منظور درک مسوولیت ها و افزایش فعالیت های این اداره، حکومت طی فرمانی تصمیم دارد تا این اداره مستقل فعالیت نماید:

« افغان پست در چوکات وزارت مخابرات فعالیت می کند، وزارت مخابرات و تکنالوژی به این تصمیم رسیدند که باید طرف شرکت شدن دولتی برویم و انشالله روی اساسنامه هم کار جریان دارد در مدت 5 ماه تا یک سال ما طرف شرکت شدن می رویم. »

قرار معلومات مسوولان وزارت مخابرات، تکنالوژی و معلوماتی در حال حاضر به تعداد 663 پسته خانه های دولتی در سراسر کشور فعال هستند که و نزدیک به یک هزار تن در آن مصروف کار اند.

مقامات این وزارت می گویند که پیشرفت های ساینس و تکنالوژی بخش بزرگ مارکیت خدمات پستی را به خود جذب کرده اما در بسیاری از موارد از جمله انتقال پول، اموال و سایر اجناس نیازبه سیستم سابقه یا عنعنوی دارد.

به گفته آنان در سایر کشورهای جهان خدمات پستی برقی و عنعنوی برای مردم به گونه یکسان ارائه می شود اما افغانستان به دلیل عضویت اش در اجتماع بین المللی پست تلاش دارد تا تمامی خدمات این اداره را مطابق به استندرد های بین المللی عیارسازد.

این مقام ها اظهار داشتند که در آینده نزدیک فعالیت های شانرا در چوکات یک اداره مستقل تنظیم خواهند کرد.

انجنیر محمد هاشم اورتاق عضو کمیسیون مخابرات و مواصلات ولسی جرگه به رادیو آزادی گفت، که با وجود پیشرفت های چشمگیردراین عرصه هنوزهم نیازاست تا در راستای ارتقای ظرفیت، ساخت زیربنا ها وتهیه تجهیزات کارهای صورت گیرد:

« فعلاً هم یک سلسله مشکلاتی که از ناحیه وسایل تخنیکی و پاس قوانین وجود دارد و رقابت اش را زمانی ما می توانیم که از لحاظ قانونمندی آنرا تامین نمائیم. »

پست، قدیمی ترین ارتباطی ابزاری بین مردم یک کشور و ساکنان سایر کشور ها محسوب می شود.

به باور آگاهان نبود آدرس مشخص اکثریت خانه ها، جاده ها، و کوچه ها کشور سبب شده تا مردم نتوانند از مزایایی خدمات پستی مستفید شوند.

وزارت مخابرات می گوید که جهت حل این معضله تفاهمنامه ای را با شاروالی کابل به امضاء رسانیده که با بر اساس آن تمامی نقاط شهر با آدرس های دقیق شناسایی گردند که این برنامه در برخی از ساحات مرکز و ولایات عملی شده است.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG