لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۵

یک طفل 12 ساله خودش را در ایران اعدام کرد


زمانیکه مهران 12 ساله به کمک برادر کوچکتر خود طناب را دور گردنش حلقه کرده، خودرا به دار کشید، تنها چیزی که به خاطرش نمی گذشت، خود کشی بود.

مهران 12 ساله تحت تاثیر دیدن اعدام های پیهم در ایران، در خانهء شان واقع در کرمانشاه در شرق ایران، اعدام بازی می کرد و با به دار آویختن خودش را کشت.

مختار خاندانی (Mokhtar Khandani) ژورنالیست ایرانی که برای آژانس خبری مکریان (Mokrian) کار می کند و به مجرد کشته شدن این طفل 12 ساله به تاریخ 31 اگست به محل حادثه رفته بود، جزییات این حادثه را خوب به خاطر دارد.
مختار خاندانی می گوید، بازی مهران 12 ساله صرف چند دقیقهء محدود ادامه یافت. وی ریسمان را بدور گردنش حلقه کرد و برادر هشت ساله اش چوکی را از زیر پای او بیرون کشید. مهران مانند کسانیکه در محضر عام در ایران اعدام می شوند، رقص مرگ را اجرا کرد.

مهران قربانی غیرمنتظرهء فرهنگ اعدام های علنی در ایران است که توسط رژیم اسلامی آن کشور نافذ شده است.

مختار خاندانی می گوید، هر زمانیکه در ایران اعدام ها در محضرعام صورت می گیرد، تعدادی زیادی اطفال در بین تماشاچیان قرار دارند.

سازمان های حقوق بشرجهان که مشتمل از 120 سازمان نهاد غیر دولتی از سراسر جهان اند، در سال 2003 میلادی روز دهم سپتامبر را روز جهانی ضد سزای مرگ اعلان کردند. آن ها همه ساله در این روز یکبار دیگر توجهء جهان را به مساله اعدام ها معطوف می سازند.

ایران از لحاظ تعداد اعدام های که در آن صورت می گیرد، بعد از کشور چین دومین مقام را درجهان دارد.

در یکسال گذشته گزارش های پیهم در مورد اعدام افغان های مهاجر در این کشور نیز به نشر رسید که در برخی موارد اجساد این اعدام شده گان به خانواده های شان در افغانستان سپرده شده است، اما تعدادی از افغان ها شکایت دارند که اجساد عزیزان شان که در ایران اعدام شده اند تا هنوزهم به آنها سپرده نشده است.

براساس گزارش که روز پنجشنبه دهم سپتامبر توسط سازمان عفو بین الملل نشر شد، ایران در سال 2012 میلادی پنجصدوشصت تن را اعدام کرده است که از آن جمله، اعدام 330 تن را جمهوری اسلامی و مطبوعات آن کشور تایید کرده است.

از اعدام 195 تن دیگر، فعالان حقوق بشر گزارش داده اند که رژیم جمهوری اسلامی آنرا تایید نکرده است.

همچنان از اعدام مخفیانهء 35 تن در زندان وکیل آباد در شهرمشهد که در امتداد سرحدات با افغانستان قرار دارد، نیز خبر داده شده، که گفته می شود که بیشتر این اعدام ها با قاچاق مواد مخدر ارتباط داشته است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG