لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۶

سرمنشی ناتو اظهارات حامدکرزی را رد کرد


اندرس فوگ راسموسن سرمنشی پیمان ناتو، اظهارات اخیر حامدکرزی رییس جمهور افغانستان را در مورد حضور و دستاورد های نیرو های ناتو و امریکایی در افغانستان رد کرده است.

اندرس فوگ راسموسن در بروکسل گفت، در نتیجهء قربانی ها و تلاش ها بی مانند نیروهای امریکا و سایر کشورها، پیشرفت های قابل ملاحظه در افغانستان صورت گرفته است و هیچ کس نمی تواند از آن انکار کند.
اندرس فوگ راسموسن می گوید:
"زمانیکه به پیشرفت ها در افغانستان نظر انداخته شود، پیشرفت ها قابل ملاحظه اند. این پیشرفت ها در جریان سالیان متمادی کار در افغانستان بدست آمده اند. این پیشرفت های خیلی قابل توجه بوده، نمی شود از آن انکار کرد. هر زمانیکه من با افغان ها ملاقات می کنم، آن ها مراتب سپاس شان را از حضور ما و آنچه را که ما انجام داده ایم، ابراز می کنند."

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان اخیراً گفته بود، پیمان ناتو در آوردن ثبات در افغانستان ناکام شده است.

رییس جمهور کرزی می گوید، ناتو به جای اینکه جنگ را بالای مراکز اساسی تروریزم متمرکز سازد، در قریه های افغانستان بر ضد تروریزم می جنگد.
به گفتهء حامد کرزی، وی به امنیت نسبی موجود راضی نیست و این چیزی نیست که وی خواستار آن بود.

انتقاد های رییس جمهور کرزی از نیرو های ناتو در شرایطی مطرح می شود که مذاکرات روی توافقنامهء همکاری های امنیتی با ایالات متحدهء امریکا جریان دارد و به خاطر اختلافات موجود تا حال نهایی نشده است.

حامد کرزی به یک کمسیون وظیفه سپرده است تا به منظور موافقت روی توافقنامهء همکاری های امنیتی با ایالات متحدهء امریکا، برای تدویر لویه جرگه تدابیر لازم را اتخاذ کند.

حامد کرزی قبلاً نیز بار ها از شیوهء عملکرد نیروهای ناتو در افغانستان انتقاد کرده، گفته بود، ناتو باید لانه های اصلی تروریستان را از بین ببرد که به گفتهء وی که در خارج از قلمرو افغانستان قرار دارد.

قرار است امروز شورای امنیت سازمان سازمان ملل متحد، ماموریت نیرو های آیساف را برای یکسال دیگر در افغانستان تمدید کند.

شورای امنیت سازمان سازمان ملل متحد، ماموریت نیرو های آیساف را تا ماه اکتوبر سال 2014 میلادی تمدید خواهد کرد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG