لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۳

آیا تلیفون موباییل را می توان در 20 ثانیه چارج کرد!؟


از مدت ها به اینسو ذخیرهء انرژی برق و چارچ دوبارهء بطری ها یک مسالهء خیلی مهم برای دانشمندان جهان بوده است.

بزرگترین شرکت ها و انستیتوت های تحقیقاتی الکترونیکس و دانشمندان جهان بدون رسیدن به نتایج دلخواه، روی آن تحقیق می کنند و تا دیروز چنین تصور می شد که تحقیقات آن ها برای سال های متمادی دیگر نیز بدون نتیجه ادامه یابد.

اما ایشا خاری (Eesha Khare) نوجوان 18 ساله امریکایی هندی الاصل با اختراح سوپرکپسیتور (super-capacitor) به این مشکل پاسخ یافت و باعث تعجب همگان در سرتاسر جهان شد.

ایشا خاری (Eesha Khare) از سارتوگا (Saratoga) کالیفورنیا با اختراح سوپرکپسیتوری که قادراست بطری تلیفون های موباییل را ظرف 20 تا 30 ثانیه چارج کند، برندهء جایزهء 50 هزار دالری سکالرشیپ انتل فوندیشن (Intel Foundation ) شناخته شده است.

ایشا خاری (Eesha Khare) که به نانو شیمی (nano chemistry) علاقمند است می گوید، سوپرکپسیتوری اختراع شده توسط او می تواند در داخل بطری های تلیفون موباییل جابجا شده، قابلیت استفاده برای 10 هزار مرتبه چارج دوباره را دارد. در حالیکه بطری های معمولی که اکنون در تلیفون های موباییل استفاده می شود، صرف قابلیت 1000 مرتبه چارج دوباره را دارد.

زمانیکه از ایشا خاری (Eesha Khare) پرسیده شد، چرا به این مساله توجه کرده است، گفت:
"چارج تلیفون موباییل من زود ختم می شد و باید ساعت ها انتظار چارج شدن دوبارهء آن را می کشیدم، این نکته باعث شد تا در مورد آن فکر کرده، راه حل را پیدا کنم."

از اختراع ایشا خاری که هنوز در مراحل ابتدایی آن قرار دارد، می شود در عرصه های مختلف الکترونیکس از تلیفون های موباییل آغاز تا تکنولوژی مدرن فضای استفاده کرد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG