لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۰۲

بانک جهانی: رشد اقتصادی افغانستان در سالجاری ده فیصد کاهش خواهد یافت


بانک جهانی پایین آمدن رشد اقتصادی افغانستان در سال جاری را پیش بینی می کند.

در اعلامیه دیروز بانک جهانی آمده است: در حالیکه قوای بین المللی برای خارج شدن از افغانستان آمادگی می گیرند و جنگ و فساد اداری در برابر پیشرفت این کشور موانع ایجاد می کنند، رشد اقتصادی افغانستان که بر کمک های خارجی متکی می باشد ده فیصد کاهش خواهد یافت.

حکومت ناروی به علت تلاش های غیر موثر دولت افغانستان در جلوگیری از فساد اداری و خشونت در برابر زنان، کمک های خود با این کشور را کاهش داده است.

بانک جهانی در این گزارش می گوید که حکومت افغانستان در آستانهء برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی با نا امنی ها روبروست و پلان های استخراج معادن نیز به تعویق افتاده اند.

در گزارش آمده است که افغانستان به خاطر حرکت بسیار کُند اقتصادی که علت آن مبهم بودن انتقال سیاسی و اقتصادی می باشد، عقب مانده است.

گزارش می افزاید: ادامهء جنگ، جرایم اقتصادی و فساد سیستماتیک، مانع رشد اقتصادی افغانستان می شوند.

گزارش می گوید که رشد اقتصادی افغانستان در سال جاری 1.3 فیصد و در سال 2014 سه اعشاریه پنج فیصد خواهد بود، در حالیکه این رشد در سال 2012 چهارده اعشاریه چهار فیصد بود.

بانک جهانی ضمن بیان موانع در برابر اقتصاد افغانستان، به قرارداد استخراج معدن مس عینک اشاره می کند که سرمایه گذاران چینایی به علت نگرانی های امنیتی خواهان تجدید نظر در آن شده اند.

همچنین کار تولید در یک پروژه استخراج نفت و گاز در شمال که هر چند کوچک می باشد، ولی اهمیت بزرگ دارد، تعطیل شده است.

بانک جهانی میگوید تلاش های غیرموثر حکومت برای جمع آوری مالیات نیز یک علت دیگر ضعف اقتصادی درافغانستان می باشد.

در گزارش بانک جهانی آمده است: در حالیکه 25 فیصد اقتصاد افغانستان به زراعت متکی می باشد، آیندهء ناگوار زراعت نیز عامل دیگریست که رشد اقتصادی را تهدید می کند. ولی حاصلات زراعتی افغانستان در سال گذشته بسیارخوب بود.
XS
SM
MD
LG