لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۲

برخی جوانان در پوهنتون اسلحه می برند!


آگاهان تاریخ می گویند، از مدت ها به این طرف ساحات اکادمیک برای کسب علم دانش بوده است.

پوهنتون ها محل فرهنگ سازی و پرورش استعداد هاست که رشد و ترقی هر کشور رابطه مستقیم با رشد کیفیت درسی پوهنتون های آن دارد.

اما شماری از محصلین پوهنتون می گویند، در افغانستان این مکان آموزشی فعلآ جای تحصیل نه، بلکه شبیه به یک میدان نبرد شده است و ادعا دارند که مدتیست فضای اکادمیک پوهنتون کابل، پوهنتون تعلیم و تربیه و سایر پوهنتون های شهر کابل مکدر شده است و آنها می گفتند از اینکه پوهنتون مکان علمی است باید محصلین طبق معیار های پوهنتون عمل کنند تا در روند فرا گیری درس بتوانند موفق باشند.

اما حمل چاقو، بکس پنجه و سایر وسایل جارحه توسط محصلین به یک امرعادی مبدل شده است و حتی مسوولان امنیتی پولیس هم در برابر این چنین محصلان کاری انجام داده نمی توانند و یا این که به نحوی از آنها پشتیبانی می کنند.

احمد پردیس همت وال محصل فاکولته زبان و ادبیات پوهنتون کابل چشم دید حادثهء که سال گذشته در پوهنتون کابل رخ داده بود چنین بیان کرد:

« سال گذشته در پوهنځی ادبیات یک حادثه رخ داد که یک بچه با کارد کلان داخل پوهنتون شده بود و همرای یک بچه دیگر جنگ کرد و از پشت او در داخل پوهنځی می دوید اما او بچه خود را در یکی از اطاق ها قفل کرد، اگر نی با همان چاقو او را از بین می برد، این چنین واقعات در پوهنتون زیاد رخ می دهد و دلیل آن هم بی توجهی پولیس دروازهء پوهنتون کابل است.»

مینه نظری جوانی دیگر که محصل پوهنتون کابل است می گوید، چندین بار با چنین جوانانی که داخل پوهنتون با خود چاقو و اسلحه می آورند مواجه شده است، او در ابتدا به بی مسوولیتی جوانان اشاره کرد و در پهلو بی توجهی نیروی های پولیس پوهنتون ها و درست تلاشی نکردن آنان را عامل چنین حادثات دانست.

در کشوری که همه روزه از جنگ و سلاح و زور حرف بر زبان آید، بعید نیست که جوانان، آن هم دانش آموزان تمایلی به این وسایل نداشته باشند.

برخی از جوانان بخاطر مجهز بودن برای مقابله و خودنمایی، سلاح های سرد یعنی چاقو و ابزار های نوک تیز دیگر را با خود حمل می کنند.

پوهنتون تعلیم و تربیه نیز یکی از نهاد های بزرگ آموزشی در شهر کابل است. محصلان در این نهاد تحصیلی نیز ازین نا بسامانی شاکی هستند.

فهیم محصل پوهنځی تعلیم و تربیه کابل می گوید، جوانانی که سلاح های ناریه و جارحه را با خود حمل می کنند به نوعی می خواهند که خود را در نظر دیگران بزرگ جلوه بدهند.

روح الله محصل پوهنځی انجنیری پوهنتون کابل، جوانانی زیادی را که با چاقو و اسلحه گشت و گذار نموده و برخی از محصلین را تهدید و یا مورد حمله قرار می دهند در پوهنتون دیده است. او گفت، زمانیکه فکر انسان آرام نباشد و فضا امن در ساحه اکادمیک وجود نداشته باشد چنین وضعیت بالای روان انسان تاثیر بد گذاشته و نمی تواند در ساحه اکادمیک پیشرفت کند.

اجمل اوخکلی یکی از استادان پوهنځی زبان و ادبیات پشتو پوهنتون کابل گفت، جنگ و جدال در میان محصلان و حتی قتل یک موضوع تازه نیست، بلکه از ده ها سال به این سو با آوردن اسلحه و چاقو در پوهنتون چندین محصل به قتل رسیده اند. وی از ریاست پوهنتون و ارگان های دولتی خواست تا جلو چنین موضوعات گرفته شود.

با آن که بر اساس مقرره امنیتی پوهنتون ها، هیچ محصل نمی تواند با وسایلی مانند اسلحه، چاقو، بکس پنجه و سایر وسایل جارحه داخل پوهنتون شود، اما دیده شده که برخی از محصلان بدون در نظر داشت این مقرره با هر وسایلی که بخواهند می توانند وارد پوهنتون ها شوند.

ما هم در این مورد از جنرال داوود امین یکی از مقامات امنیتی قوماندانی امنیه کابل پرسیدیم در پاسخ گفت، در پوهنتون ها نیرو های کشفی و اوپراتیفی کار می کنند و موضوعاتی که مربوط امنیت می شود بررسی می کنند و چندین قضیه که در پوهنتون کابل و پوهنتون تعلیم و تربیه کابل رخ داده بود بررسی کرده و عاملین چنین قضیه ها را دستگیر کرده اند.

از صدیق صدیقی سنخنگوی وزارت داخله افغانستان در مورد جوانانی که با خود اسلحه و چاقو در داخل پوهنتون ها می برند پرسیدیم، وی گفت که پولیس در جلوگیری از چنین حادثات تدابیر لازم گرفته اند و به هیچ کس اجازه نمی دهند که با اسلحه و یا چاقو داخل پوهنتون ها شوند.

با آن که مسوولان امنیتی و پولیس ادعا می کنند که در محیط پوهنتون ها به کسی اجازه نمی دهند که با خود اسلحه، چاقو و سایر وسایل جارحه حمل کنند، اما برخی از محصلین می گفتند که هنوز هم مانند سابق قوماندان سالاری در پوهنتون ها موجود است و بچه های زورمندان با خود به داخل پوهنتون اسلحه می آورند و همین جا است که اختلافات به میان می آید.

وقتی این مساله را با جنرال داوود در میان گذاشتیم گفت، هیچ زورمندی نیست که در مقابل قانون زورمندی کند.

و در این ارتباط صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان هم گفت که پولیس به هیچ صورت با کسی دست ندارد و مطابق به قانون عمل می کند و اگر موارد خاص وجود داشته باشد محصلین می توانند با ما در تماس شوند.

پس گفته می توانیم که تحصیل در سایه آرامش امکان پذیر است.

ترتیب کننده برنامه هوای تازه: فروزان حبیب زاده

please wait

No media source currently available

0:00 0:14:48 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG