لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۳

ماموریت آیسف در افغانستان تا اخیر سال 2014 تمدید شد


ماموریت نیرو های کمک به امنیت یا آیسف در افغانستان تا آخر سال 2014 میلادی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تمدید شد.

قرار است قوای محارب خارجی در 2014 این کشور را ترک کند و نیرو های افغان تمام مسوولیت های امنیتی کشور خود را عهده دار شوند.

انتقال مسوولیت های امنیتی 34 ولایت افغانستان از نیرو های بین المللی به رهبری ناتو از قبل آغاز شده است .

حکومت افغانستان تلاش می کند که مسوولیت های امور انکشافی را هم در این کشور به دوش بگیرد .

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی قطعنامه یی که تمام اعضای این شورا آن را تصویب کردند از توافق مقام های حکومت افغانستان و کشور های عضو ناتو با واگذاری مسوولیت های امنیتی به قوای امنیتی افغان تا پایان سال 2014 میلادی استقبال کرده است

این در حالی است که رییس جمهور کرزی هفته گذشته از نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان انتقاد کرده گفت که این نیرو ها در تامین ثبات در این کشور ناکام بوده اند .

اما منشی عمومی ناتو با رد این اظهارات حامد کرزی گفته است که قوای بین المللی در زمینه برقراری امنیت در افغانستان پیشرفت داشته است .
راسموسن در این مورد گفت :
"اگر به پیشرفت ها در افغانستان توجه کنید انکشافات قابل ملاحظه به میان آمده است . این پیشرفت ها نتیجه کار های است که در سال های گذشته انجام شده اند . این همه قابل توجه بوده و نمی شود از آن انکار کرد . هر زمانیکه با افغان ها صحبت می کنم آنها از حضور و کار های ما قدر دانی می کنند."

پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد از کشور های عضو این سازمان خواسته اند که در زمینه آماده کردن پرسونل ، تهیه تجهیزات و منابع برای ماموریت آیسف در افغانستان نقش شان را ایفا کرده و به تلاش های خود در راستای تامین ثبات و تکمیل روند انتقال مسوولیت های امنیتی ادامه بدهند .

طالبان مسلح با خبر تمدید ماموریت آیسف در افغانستان عکس العمل نشان داده و فیصله شورای امنیت ملل متحد را در این ارتباط شدیدآ تقبیح کرده اند .

در قطعنامه شورای امنیت از کمک کشور های عضو سازمان ملل در خصوص حمایت و تقویت نیرو های افغان استقبال گردیده است .

سازمان ملل متحد تعهد کرده است که به حمایت از حکومت افغانستان پس از انتقال کامل مسوولیت های امنیتی در پایان سال 2014 میلادی ادامه می دهد .
XS
SM
MD
LG