لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۸

حامد کرزی و جان کری در مورد قرارداد امنیتی و دفاعی گفتگو کردند


وزیر خارجه ایالات متحدهء امریکا پس از رسیدن به کابل دیروز گفتگو های عاجل را در مورد قرارداد امنیتی و دفاعی با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان آغاز کرد.

برای امضای این سند، تا پایان ماه اکتوبر وقت تعین شده است.

بر اساس قرارداد امنیتی دو جانبه بین امریکا و افغانستان تعدادی از عساکر امریکایی بعد از خروج نیرو های بین المللی در سال آینده، در افغانستان باقی خواهند ماند.

دیدار غیر مترقبهء جان کری از کابل در یک زمانی صورت می گیرد که با وجود مذاکرات طی یک سال گذشته، گفتگو روی این قرارداد دو جانبه امنیتی به خاطر دو مساله متوقف شده اند.

ایالات متحدهء امریکا می خواهد که این سند تا ختم ماه اکتوبر امضا شود. اما این گفتگو ها اکنون متوقف شده اند زیرا حامد کرزی رییس جمهور افغانستان از امریکایی ها علیه مداخله آینده خارجی به افغانستان تضمین خواسته است و ایالات متحده می خواهد تا قوای که بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی می مانند، قابلیت مبارزه با تروریزم و عملیات علیه شورشیان را داشته باشند.

مقامات ایالات متحده امریکا در مورد امضای این سند خوشبین اند. اما می گویند که ادامه بن بست در این مذاکرات تردید را برای امضای این سند تا پایان این ماه به میان می آورد.
به گفتهء مقامات امریکایی، اگراین موافقتنامه تا پایان این ماه به امضا نرسد، امکان دارد تمام عساکر امریکایی بعد از سال 2014 میلادی افغانستان را ترک گویند.

مقاماتی که با جان کری وزیر خارجه امریکا به افغانستان سفر می کردند به خبرنگاران گفتند، اگر این سند مطابق به ضرب الاجل تا 31 ماه اکتوبر امضا نشود، مشکلات مهم ایجاد خواهند شد.

یکی از این مقامات امریکایی گفت: « به این دلیل که است ما بر امضای این سند تاکید می کنیم.»

در عین زمان این مقامات امریکایی در صورت افشا نکردن نام شان تاکید کردند که توقع نمی رود، جان کری در این سفرش موافقتنامهء امنیتی و دفاعی دو جانبه بین امریکا و افغانستان را نهایی سازد.

این مقامات همچنان گفتند، اختلافات پیچیده بوده و به آسانی حل نمی شوند.

افغانستان از امریکا می خواهد که در آینده علیه مداخلات خارجی به خصوص پاکستان به این کشور تضمین بدهد.

مسالهء دوم در بارهء نقش قوای که ایالات متحده می خواهد در افغانستان باقی بماند و شیوهء پیشبرد مبارزه این قوا علیه تروریزم در افغانستان می باشد.

حامد کرزی اجلاس لویه جرگه را برای مشوره در باره این که آیا این سند امنیتی را امضاء کند و یا نه، فرا خوانده است. اما مقامات افغان می گویند که برگزاری لویه جرگه تا ماه نوامبر ممکن نیست.

این مقامات امریکایی همچنان گفتند که جان کری وزیر خارجه امریکا علاوه بر گفتگو ها در باره قرارداد امنیتی و دفاعی، از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در مورد آمادگی های حکومت افغانستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهور سال آینده نیز اطمینان بدست می آورد.
XS
SM
MD
LG