لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۴

در 24 ساعت گذشته در افغانستان یک سرباز خارجی کشته شده است


یک مرد افغان که یونیفورم نظامی به تن داشت در شرق افغانستان بر عساکر امریکایی آتش گشوده، حد اقل یک تن آنها را کشت.

این حادثه که دیروز در ولایت پکتیکا رخ داد، چهارمین چنین حادثه در جریان یک ماه بود و گفته می شود می تواند، تنش های موجود بین نیروهای افغان و همکاران خارجی شانرا در حالی افزایش دهد که قوای خارجی قرار است، تاپایان سال 2014 از افغانستان خارج شوند.

براساس گزارش آژانس خبری رویترز، حمله دیروز بر عساکر امریکایی در پکتیکا از سوی همکار افغان شان، دهمین چنین حمله در جریان امسال بوده است که در آن، 15 سرباز خارجی کشته شده اند.

یک مقام امنیتی محلی گفته است یک فرد افغان که یونیفورم نظامی به تن داشت بر سربازان امریکایی در شرنه مرکز پکتیکا آتش گشود که در این آتشباری، دو عسکر امریکایی زخمی شدند.

ناتو نیز تایید کرده است که یک سرباز ناتو از سوی یک مرد یونیفورم پوش هدف قرار گرفته ولی هویت و ملیت این سرباز را ارایه نکرد.

حملات "گرین آن بلو" یا حملاتی که در آن، نیروهای افغان همکاران خارجی شانرا هدف قرار میدهند، حمایت از جنگ افغانستان را در کشورهای غربی که در افغانستان سرباز دارند، کاهش داده است. چنین حملات سال گذشته باعث شد که ناتو برای مدتی کوتاهی فعالیت های مشترک نظامی با قوای افغان را متوقف سازد.

در یک حادثه دیگر امنیتی در ولایت غزنی، انفجار یک ماینی که به هدف ولسوال ناوه جابه جا شده بود، باعث کشته شدن یک نفر و جراحت چند تن دیگر شد.

یک مقام امنیتی ولایت غزنی در این مورد به رادیو آزادی گفت:
" در بین شهر در مقابل پل فرخی یک ماین به هدف ولسوال ناوه جابه جا شده بود که در این حادثه به شمول ولسوال شش تن جراحت برداشتند. یک فرد ملکی شهید شده و یکتن دیگر در حالت وخیم صحی قرار دارد. "

این حوادث در حالی صورت گرفته اند که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان و جان کری وزیر خارجه امریکا، به روز شنبه در مورد پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن به یک توافق ابتدایی دست یافتند.

اگر روی این پیمان توافق نهایی صورت گیرد که برای هردو جانب قابل قبول باشد، براساس آن تعدادی از سربازان امریکایی، بعد از سال 2014 هم در افغانستان باقی خواهند ماند.
XS
SM
MD
LG