لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۰

پروین رحیمی: خشونت علیه زنان 20 درصد افزایش یافته است


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش روز افزون خشونت ها در برابر زنان در این کشور، یک بار دیگر ابراز نگرانی کرده است.

یافته های این کمیسیون نشان می دهد که رقم خشونت ها در شش ماه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته، 20 درصد افزایش یافته است.

مسوولان این کمیسیون می گویند که در ارتباط به انوع این خشونت ها و مناطق که بیشتر این حوادث اتفاق افتیده، گزارشی را تهیه کرده اند که در روز های آینده به دست نشر سپرده خواهد شد.

پروین رحیمی مسوول بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر به روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که بیشتر این خشونت ها در کابل و مراکز ولایات به ثبت رسیده است:

« از شروع سال تا ختم ماه ششم، اضافه تر از چهار هزار مورد خشونت علیه زنان و خشونت های خانوادگی واقع شده که زیاد تر از زون مرکزاست، بلند ترین آمار را لت و کوب تشکیل می دهد و در قدم دوم عدم پرداخت نفقه، اخراج از منزل تهدید به قتل، مجروحیت، تجاوز جنسی، ازدواج و نامزادی اجباری و امثال آن که عامل اصلی آن شوهر و خانواده شوهر بوده است.»

به گفتهء خانم رحیمی، بیشتر کسانی که مورد خشونت قرار گرفته اند در بین سنین 16 و 65 سال قرار دارند.

پیش از این نیز کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نهاد های مدافع از حقوق زنان از اعمال خشونت در برابر زنان و دختران در ولایات دور دست و ناامن کشور اظهار نگرانی کرده بود.

سال گذشته کميسيون مستقل حقوق بشر، قضایای خشونت در برابر زنان را پیش از چهار هزار مورد ثبت کرده بود که ٧٠ مورد آن را قتل های ناموسی، ٣٨ مورد تجاوز جنسی، ده ها مورد خود کشى و بقيه را ساير خشونت ها تشکيل مي داد.

در عین حال، مسوولان این کمیسیون از عدم پیگرد دوسیه های عاملین خشونت ها توسط ارگان های عدلی و قضایی کشور انتقاد کرده و این نهاد ها را به سهل انگاری متهم می کنند.

باز هم خانم رحیمی در مورد گفت:

« در څارنوالی منع خشونت شدیداً مشکل وجود دارد و این مشکل ناشی از اعمال از سوی څارنوال است یا این که فشار های دیگر از بالا وارد می شود یا موضوع فساد اداری است که یکی از عوامل خود کشی و خودسوزی همین مساله است، وقتی که یک مرحله طولانی سر قضیه اش سپری می شود و حل نمی شود یا بالاخره از محیط خشونت زا فرار می کند و یا خود را آتش می زند.»

خانم رحیمی، ادامه خشونت در برابر زنان را دور از تحمل خواند و خواستار محاکمه عاملین این کار شد.

اما برخی از منابع در څارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان در صحبت با رادیوی آزادی اتهامات وارده علیه این اداره را رد کرده و از پیگرد مجرمان سخن می زنند.

مسوولان این اداره می گویند که در 4 سال گذشته به 2500 قضیه رسیدگی صورت گرفته که بیشتر شان را قضایایی خانوادگی تشکیل می دهد.

آگاهان پایین بودن سطح سواد، مشکلات اقتصادی و مشکلات فرهنگی را دلایل اصلی افزایش خشونت ها در مقابل زنان در این کشور می دانند.

آنان می گویند که حکومت افغانستان برای جلوگیری از افزایش این مشکل اجتماعی، باید برنامه های آگاهی دهی را در مناطق که خشونت ها بیشتر اند، افزایش بدهد.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG