لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۱۲

هشدار ملا عمر در مورد امضای قرارداد امنیتی بین کابل و واشنگتن!


حکومت های افغانستان و امریکا به روز شنبه به یک توافق ابتدایی در مورد پیمان امنیتی و دفاعی میان دو کشور دست یافتند.

پیمان امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن، راه را برای باقی ماندن نیرو های امریکایی در افغانستان بعد از سال 2014 و قرارگاه های نظامی امریکا در افغانستان هموار می سازد.

به این توافق، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان و جان کری وزیر خارجه امریکا به روز شنبه بعد از بحث های طولانی دست یافتند.

در نظر است تصمیم نهایی در این مورد، در یک لویه جرگه گرفته شود.

رییس جمهور کرزی گفته است، در مسوده این سند، خواست های وی در مورد چگونه گی عملیات نظامی علیه تروریزم و احترام به حاکمیت ملی افغانستان در نظر گرفته شده است، ولی وی افزود، تصمیم در مورد مصوونیت قضایی نیرو های امریکایی به لویه جرگه محول می شود.

حکومت افغانستان در نظردارد در ماه آینده، لویه جرگه را دایر کند ولی جان کری وزیر خارجه امریکا در یک کنفرانس مشترک خبری با آقای کرزی گفت، اگر مساله مصوونیت قضایی عساکر امریکایی حل نشود، شاید پیمان امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا هیچ امضا نشود.

رییس جمهور کرزی گفت، جانب امریکایی توافق نموده است که بعد ازین، عملیات های خودسرانه نکنند و یک سند نوشتاری را نیز در مورد مصوونیت افغان ها، به حکومت افغانستان سپرده است.

این در حالی است که حکومت افغانستان دایماً از تخطی های نیرو های امریکایی از حاکمیت ملی افغانستان انتقاد نموده و در این اواخر نیرو های امریکایی را به دلیل دستگیری لطیف الله محسود یک قوماندان طالبان پاکستانی، مورد انتقاد قرار داده و گفته است، محسود در سلسله تلاش های صلح به افغانستان دعوت شده بود.

از سوی دیگر ملا عمر رهبر طالبان افغان، از عواقب جدی پیمان امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن هشدار داده است.

ملا عمر در پیامی به مناسبت عید قربان گفته است، تجاوز گران و متحدین آنها باید این را بدانند که امضای پیمان ستراتیژیک میان کابل و واشنگتن، عواقب ناگوار را در پی خواهد داشت. ملا عمر در این پیام که در یک صفحه انترنتی مربوط به طالبان نشر شده، در مورد پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان گفته است، افغان ها هیچگاه چنین پایگاه ها را نمی پذیرند و در صورت امضای توافقنامه امنیتی، به جنگ های شان ادامه خواهند داد.
XS
SM
MD
LG