لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۵

اختلافات فقهی میان علما در خصوص تجلیل از عید!


نمایندگان مردم غزنی در ولسی جرگه می گویند، اختلافات فقهی میان علما سبب شده است تا مردم در برخی مناطق ولسوالی جاغوری عید را یک روز بعد تجلیل نمایند.

محمدعلی علیزاده یکی از این نمایندگان به رادیو آزادی گفت، این مشکل در عید های گذشته نیز وجود داشته، اما وی با این کار مخالف است.

آقای علیزاده می گوید، این موضوع کدام جنبه سیاسی ندارد اما و مردم به خواست علمای دینی در مناطق شان عید را تجلیل می کنند:

« بعضی مناطق عید نکردن، اکثریت عید کردن مرکز جاغوری و جا های دیگر و برخی دهات هم است که مردم در آن جا عید نکرده اند، دلایل اش اختلافات فقهی میان ملا ها منطقه است کدام موضوع سیاسی نیست.»

رهبر حزب وحدت اسلامی که در ولایت غزنی از نفوذ زیاد برخوردار است این موضوع را آن قدر جدی نمی داند اما می گوید، افغان ها در این گونه موضوعات باید متحد و همدست باشند.

حاجی محمد محقق در صحبت با رادیو آزادی چنین گفت:
« اگر تعداد از علما به این نتیجه رسیده باشند که امروز عید نیست، این کار خود شان است و این کدام پیامد سیاسی به نظر من ندارد، این کار مذهبی است و پیام من به مردم این است که یک دست و یک پارچه باشند.»

مخالفت ها در خصوص تجلیل از عید تنها در ولایت غزنی وجود ندارد، بلکه گفته می شود که پیش از این چنین کار در کابل و برخی مناطق دیگر نیز محسوس بوده است.

زلمی زابلی رییس کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه در بروز این گونه اختلافات دست ایران را دخیل دانسته و می گوید، این کشور تلاش می کند تا اختلافات مذهبی در افغانستان را دامن بزند:

« این واضح حرف است که در این جا دست استخبارات ایران است که نمی خواهد افغانستان یک پارچه و واحد باشد خطرناک ترین شرط شان اینست که می خواهند اختلافات میان علمای شیعه و سنی را دامن بزنند.»

برخی علمای دینی استدلال می کنند که عید باید زمانی آغاز شود که مردم در محلات شان مهتاب را به چشم خود شان مشاهده کنند.

آنان می گویند، هرگاه در افغانستان به خاطر دیدن مهتاب یک کمیته خاص ایجاد گردد این مشکل برطرف شده و همه مردم در یک روز عید را به تجلیل می گیرند.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG