لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۹

«نیروهای افغان در یک سال مهم تهدید طالبان را دفع کردند»


روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد پیشرفت های قوای افغان به نشر رسانیده است تحت عنوان، نیروهای افغان توانستند در یک سال مهم، تهدید طالبان را دفع کنند.

در حالیکه فصل جنگ های امسال در حال ختم شدن است، مقامات می گویند، خبر خوش این است که نیرو های افغان آنچه را داشتند حفظ نموده، به حملات پاسخ خوب داده و تعداد ترور ها را کاهش داده اند. ولی در عین حال، آنها قادر نبودند به چیزی زیاد تر دست یابند و بد تر این که، آن قدر قربانی دادند که بعضی مقامات رقم این قربانیان را، غیر قابل تحمل خوانده اند.

در حالیکه انتخابات نزدیک است و خروج قوای خارجی از افغانستان نزدیک تر می شود، این ارزیابی که بر اساس مصاحبه ها با مقامات، قومندانان و رهبران محلی صورت گرفته است، بخش عمدهء از تلاش های فوری افغان ها و امریکایی ها جهت تهیه یک توافقنامه درازمدت برای حمایت از نیرو های افغان است.
به نوشته نیویارک تایمز، بعد از آن که قوای افغان خود مسوولیت ها را به عهده گرفتند، توانایی های شان که آیا آنها می توانند پلان های خود را طرح نموده و هم امور لوژیستیکی شان را بعد از خروج نیرو های خارجی از افغانستان، به پیش ببرند، هنوز هم مورد سوال قرار دارد.

در نقاط دور دست جنوب، جاییکه طالبان در آنجا نفوذ دارند، این گروه به حضور خود منحیث یک قدرت نظامی معتبر ادامه داده اند که این مساله باور به این نظریه را که شاید آنها بعد از سال 2014 این مناطق را کنترول کنند، افزایش داده است.

یک مقام پنتاگون می گوید، ما امسال دیدیم که شورشیان توان ضربه بزرگ در مقابل نیرو های امنیتی افغان را نداشتند، ولی با آن هم قوای افغان نیاز به آموزش بیشتر دارند، زیرا مشکلاتی موجود بود، و قربانی زیاد داده اند.

تعدادی از مقامات افغان و امریکایی، مورال قوی قوای افغان را دلیل پیروزی آنها می دانند، یعنی آنها توانسته اند آنچه را در عملیات های نیرو های غربی در گذشته به دست آورند، حفط کنند.

دیوید له پن یکی از سخنگویان جنرال جوزیف دنفورد، گفته است، تخمین ما تا حال این بوده است که طالبان به هیچ هدف تعین شده شان، نرسیده اند.

اما نیویارک تایمز می نویسد، در حالیکه کمپاین طالبان برای ترور مقامات افغان بیشتر بالای افسران پایین رتبه پولیس تاثیر گذار بوده و بیشتر مقامات پایین رتبه محلی را کشته اند، ولی به روز سه شنبه شورشیان توانستند، هدف بلندی را نشان گرفته و والی لوگر را از پا در آورند، حمله که طالبان مسوولیت آن را به دوش نگرفته اند.

طالبان در گذشته به طور فوری مسوولیت حملات داخلی بر سربازان خارجی را به دوش می گرفتند. این حملات سال گذشته 60 نیروی خارجی را به کام مرگ برد ولی بعد از اتخاذ تدابیر جدی برای جلوگیری از آن، امسال تنها 14 نفر در چنین حملات کشته شده اند.

به نوشته نیویارک تایمز، ستراتیژی طالبان که اهداف مهم در کابل را هدف قرار دهند نیز به جایی نرسید.
آنها سال گذشته ادعا داشتند مرکز سی آی ای را در کابل هدف قرار داده اند ولی در این حمله، چهار کارمند اداره بین المللی مهاجرین کشته شدند.

یک مقام وزارت دفاع که همراه با چند تن دیگر به شرط افشا نشدن نام های شان صحبت کرده اند گفته است، شورشیان این را می دانستند که امسال آخرین فصل جنگی شان قبل از انتخابات ماه حمل سال آینده است، آنها می دانستند که زمان نو آوری و تکتیک های جدید جنگی رسیده و بهترین وقت برای ضربه های بزرگ است.

به نوشته نیویارک تایمز، با وجودیکه ضربه ها بزرگ نبودند، ولی زخم ها عمیق بودند.

در بعضی مناطق جنوب شرقی مثلاً در سنگین ولایت هلمند طالبان توانستند تحرک نیروهای افغان را محدود ساخته و تعداد زیاد از آنها را بکشند.

حکومت افغانستان گفته بود، حدود سه هزار پولیس افغان در سال 2012 کشته شده اند ولی همایون همایون رییس کمیته امور دفاعی پارلمان افغانستان می گوید، این رقم امسال حد اقل دو چند شده است. او گفت، بر اساس ارقام محرم که به کمیته دفاعی پارلمان داده شده است، از ماه مارچ امسال به این طرف، شش هزار سرباز و افسر پولیس افغان کشته شده اند.

همایون گفت، حکومت ارقام اصلی را پنهان می کند.
XS
SM
MD
LG