لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۰

جان کری برای مرحلهء دوم ماموریت در افغانستان میانجی گری می کند


اخیراً جان کری وزیر خارجهء امریکا به کابل مسافرت کرد تا در مورد قرارداد همکاری های امنیتی بین واشنگتن و کابل و تفاهم در مورد حضور نیروهای امریکایی بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان با رییس جمهور کرزی صحبت کند.

نشریه دیلی بیست می نویسد:
ختم ماموریت نیروهای رزمی امریکا در افغانستان نزدیک شده است، وزیر خارجهء امریکا برای مرحلهء دوم ماموریت امریکا در این منطقه میانجی گری می کند. روز یکشنبه، جان کری با حامد کرزی به یک توافق در مورد حضور پنج تا 10 هزار عسکر امریکایی بعد از 31 دسامبر سال 2014 میلادی نزدیک شد.

جان کری وزیر خارجهء امریکا گفته است، عساکر امریکایی که بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی می مانند، به آموزش، مشورت دهی و مساعدت نیروهای امنیتی افغانستان خواهند پرداخت و آن ها همچنان عملیات ضد تروریزم را اجرا خواهند کرد.

به نوشتهء نشریهء دیلی بیست، یکی از موانع اساسی در برابر امضای قرارداد همکاری های امنیتی بین واشنگتن و کابل اینست که امریکایی ها خواستار مصوونیت حقوقی عساکر شان در افغانستان اند و حامد کرزی می گوید، صلاحیت دادن همچو مصوونیت را برای امریکایی ها ندارد.

حامد کرزی تصمیم در مورد مصوونیت حقوقی عساکر امریکایی را به لویه جرگه محول ساخته است که در ماه آینده برگزار خواهد شد.

اخیراً حامد کرزی هنگام صحبت در مورد اوضاع امنیتی افغانستان از تلاش های ناتو نیز شدیداً انتقاد کرد که توسط اندرس فوگ راسموسن سرمنشی آن پیمان، رد شد.

با وصف مسافرت اخیر جان کری وزیر خارجهء امریکا به کابل دیپلومات ها می گویند 50 درصد چانس رسیدن به یک توافق با حامد کرزی وجود دارد که واضحاً گفته است، خواهان دیدن خروج نیروهای ناتو از افغانستان است.

به نوشتهء نشریهء دیلی بیست، با وصف آنکه رییس جمهور امریکا بارک اوباما اخیراً گفته است که با خروج کامل نیروهای آن کشور از افغانستان راحت است، اما خروج کامل یا "گزینهء صفر" برای هردو جانب پی آمد های بزرگ در قبال خواهد داشت.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG