لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۳

بحث روی برنامه اتمی ایران با نشر یک اعلامیه پایان یافت


وزیر خارجه ایران می گوید کشورش در چند هفته آینده بار دیگر در مورد برنامه های اتومی خود با شش قدرت بزرگ جهانی داخل مذاکره می شود.

این سخنان وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف که از طریق صفحه فیسبوک وی به نشر رسید نشاندهنده پیشرفت در مذاکرات دو روزه این هفته در ژنیو می باشد.

در این بحث ها با ایران پنج عضو دایمی شورای امنیت یعنی امریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه جمع آلمان شامل می باشند. یک دپلومات سازمان ملل متحد که نام خود را ذکر نکرده گفته است که دور بعدی این مذاکرات در هفتم و هشتم نومبر بازهم در ژنیو برگزار می شود.

روز سه شنبه ایران پیشنهادی را در آغاز مذاکرات ژنیو ارایه کرد که به گفته مقامات ایران می تواند به بحران مربوط به برنامه های اتمی این کشور یکباره خاتمه بگذارد.

کشورهای غربی به این نظر اند که ایران برای تولید اسلحه اتمی کار می کند، اما ایران این ادعا ها را رد می کند.

رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا کاترین اشتون دیروز بعد از ختم مذاکرات در مورد برنامه های اتومی ایران در یک کنفرانس خبری در ژنیو گفت:

"بعد از یک سلسله جلسه های کاری ما اولین بار در مورد یک اعلامیه مشترک به موافقه رسیدیم."

قبل از این نماینده ایران عباس عرقچی گفته بود که به اساس پیشنهاد نو ایران به مفتشین بین المللی اجازه داده می شود که تاسیسات اتومی این کشور را تفتیش کنند. اما او به رسانه های ایران گفت که ایران در حال حاضر به این تفتیش ها اجازه نمی دهد.

عرقچی دیروز به تلویزیون دولتی ایران اظهار داشت که در اجلاس ژنیو نماینده گان امریکا و ایران روز سه شنبه صحبت های دوجانبه هم داشتند:

"ما در 15 اکتوبر به تقاضای هیات امریکا با آنها ملاقات کردیم. ما به آن مسایل غور کردیم که در اجلاس اصلی روی آنها بحث شده بود و به آنها این موضوعات را به شکل دیگر توضیح دادیم. آنها بعضی سوالها داشتند که ما به آنها پاسخ گفتیم و ما هم در رابطه با تغییر رفتار طرف مقابل مسایلی داشتیم که مطرح کردیم."

به اساس گزارشها پیشنهاد ایران به سه بخش تقسیم شده از جمله کاهش مقدار غنی سازی یورانیوم که خواسته اساسی شش قدرت جهانی می باشد.
XS
SM
MD
LG