لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۳

آیا زندانیان می توانند در انتخابات اشتراک کنند؟


آیا فردیکه در عقب میله های زندان بسر می برد، حق اشتراک در انتخابات را دارد و آیا زندانی میتواند به کاندید مورد نظر اش رای دهد؟

همین موضوع را در گزارش پی گرفتیم.

کمیسیون مستقل انتخابات میگوید، تمام زندانیان که از حق مدنی شان محروم نه شده باشند، میتوان در انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورای های ولایتی اشتراک کنند.

مسوولان دراین کمیسیون میگویند، در نظر دارند در آینده نزدیک تیم های سیار ثبت نام به محابس کشور بفرستند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در صحبت با رادیو آزادی گفت که با وزارت های عدلیه و داخله در تماس اند تا فهرست زندانیان بدست آورده و مطابق آن تیم های سیار را عیار سازند.

"کمیسیون برنامه ویژه را به زندانیان در نظر دارد تا تیم های مبایل یا سیار کمیسیون به زندان ها بروند و کارت رای بدهند این میکانیزم طوری است که کدام زندان مربوط کدام ولسوالی و ساحه میشود ما همان تیم را که نزدیک ساحه باشد یک روز را در زندان سپری میکند و به کارکنان محابس و زندانیان برایشان کارت توزیع می کنند."

اقای نور میگوید، این تیم های سیار در زندان های 34 ولایت کشور رفته و به زندانیان کارت رای دهی در انتخابات را توزیع خواهند کرد.

نور می افزاید، که در روز برگزاری انتخابات هم برنامه های خاص برای زندانیان روی دست دارند تا زندانیان بتوانند به کاندید مورد نظر شان رای دهند.

زندانیان افغان در دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کرده بودند؟ یا همین فرصت نخست است.

کمیسیون مستقل انتخابات به این پرسش پاسخ داده ومیگوید، که در دور قبلی انتخابات شماری از زندانیان اشتراک کرده بودند، اما مقام های این کمیسیون مشخصا نگفتند که به چی تعداد زندانی رای اش را در انتخابات قبل استعمال کرده بودند.

به اساس معلومات ریاست عمومی محابس و توقیف خانه افغانستان هم اکنون حدود 28 هزار زندانی در زندانها و توقیف های کشور زندانی اند.

در این حال شماری از زندانیان در زندان پل چرخی کابل میگویند، که آنها علاقه دارند کارت رای دهی بگیرند تا به فرد مورد نظر شان در انتخابات رای دهند.

اما آنان گله دارند که به وضعیت زندانیان در کشور کمتر توجه صورت میگیرید.

دو تن از این زندانیان در صحبت با رادیو آزادی چنین میگویند:

"۱- ما میخواهیم به کاندیدیکه مورد اعتماد باشد و دست او به خون ملت آغوشته نباشد انشاء الله ما در همین زندان هم میتوانیم رای بدهیم و ارقاب که در بیرون از زندان اند

بگویم که شما به فلانی فرد رای دهید."

۲- ما زندانیان به کسی رای میدهیم که همه به ان موافق باشیم و به کسی که نخواهیم رای نمیدهیم چون به زندانیان تاکنون هیچ کس کاری را انجام نداده است."


این زندانیان میگویند، که باید کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری بخاطر بهبود وضعیت زندانیان و رسیده گی به دوسیه هایشان برنامه های مشخص را داشته باشند.

پس از اینکه فهرست نهایی نامزدان ریاست جمهور از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شود دیده شود که کاندیدان برای بهتر شدن وضعیت زندانیان در کشور کدام برنامه های را روی دست دارند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی به تاریخ 16 ماه حمل سال اینده یعنی دقیقا 169 روز بعد برگزار گردد.
XS
SM
MD
LG