لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۰

امریکا در مورد برنامهء صلح آمیز اتمی ایران ابراز امیدواری کرد


جواد ظریف وزیر خارجهء ایران
گری سمور که مشاور ارشد رییس جمهور بارک اوباما در امور گسترش سلاح اتمی می باشد، در مورد برنامه صلح آمیز اتمی ایران ابراز امیدواری کرده است.

گری سمور در مصاحبهء اختصاصی با رادیو آزادی گفت، کشورهای مقتدر جهان از یک دهه به این سو در گفتگو با ایران روی برنامه اتمی این کشور نسبت به هرزمانی دیگر در یک موقف مناسب قرار دارند.

گری سمور گفته است، دلیل اساسی آن این است که تعزیرات بین المللی ایران را واداشت تا راه خروج از این وضعیت را جستجو کند. او گفت:
"ایالات متحدهء امریکا از دیرزمانی پیشنهاد کرده است که هر گونه موافقت در این مورد باید از یک مرحلهء اعتماد سازی آغاز شود و به طور خاص 5 کشور مقتدر جهان به اضافهء آلمان پیشنهاد کرده است که اگر ایران بلند تر از 5 درصد غنی سازی یورانیم خود را متوقف سازد، تاسیسات هسته یی فردو را بیبندد و قسمت زیاد از یورانیم غنی شده به درجه بیست درصد خود را از بین ببرد، در آن صورت امریکا و اتحادیه اروپا موافقه خواهد کرد که تعزیرات اقتصادی را کاهش دهد."

اما بسته کردن تاسیسات فردو جزء از پیشنهادات این بارایران نبود.

از مقامات ایرانی نقل شده که گفته اند، تهران قصد ادامهء فعالیت تاسیسات فردو را داشته، ولی گفته اند که اینکشور انتقال یورانیم غنی شده را به خارج اجازه نمی دهد.
گری سمور این مذاکره کنندهء امریکا در ادامه صحبت اش گفت، به خاطر اینکه امریکا و اتحادیه اروپا کلیه تعزیرات را بر ایران رفع کنند، هردو جانب باید به طور فزیکی بر محدودیت ظرفیت های ذخایر یورانیم ایران تاکید کنند.

او اضافه کرد، این محدودیت ها باید در مورد شمار و چگونگی سنترفیوج، محلات و اندازهء غنی سازی یورانیم و ذخایر یورانیم غنی شدهء باشند.

این مذاکره کنندهء اتمی در پاسخ این سوال که چرا ایران این بار در گفتگو با کشورهای مقتدر جهان جزییات پیشنهادت خود را مشخص نساخت، گفت:
"قبل ازاین که ایران جزییات پیشنهادات اش را ارایه کرد، امریکا و اتحادیه اروپا این اقدام ایران را نشانهء ار عدم جدیت این کشور خواند."

اما گری سمور افزود، اکنون که ایرانی ها جزییات پیشنهادات شان را پنهان نگهداشته اند، به عقیده وی یک نشانه مثبت است.

آقای سمور گفت، اگر موافقت با ایران برنامه اتمی این کشور را بطور اساسی و قاطع محدود نکند، در آن صورت کانگرس امریکا تلاش رییس جمهور اوباما را برای رفع تعزیرات تهران رد می کند.
XS
SM
MD
LG