لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۶

نظر کارشناسان افغان در مورد بسته شدن سفارت آلمان در کابل


احمد سعیدی یکی از آگاهان سیاسی افغان
به باور برخی از آگاهان امور، مسدود شدن سفارت آلمان در کابل به سبب تهدیدات جدی امنیتی میتواند حاکمیت حکومت افغانستان را زیر سوال قرار دهد.

به گفته آنان این مساله ضربهء محکمی به حیثیت افغانستان در سطح ملی و بین المللی پنداشته میشود.

احمد سعیدی یکی از این آگاهان به روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت که مسدود شدن سفارت آلمان در کابل میتواند پیامد های ناگوار سیاسی، اقتصادی و امنیتی داشته باشد.

این نگرانی ها پس از آن مطرح گردیدند که گزارش ها در مورد مسدود شدن سفارت آلمان در کابل از سوی وزارت خارجه آلمان به روز جمعه تایید شد.

علت بسته شدن سفارت آلمان در کابل تهدیدات جدی امنیتی خوانده شده است.

مسوولین وزارت خارجه افغانستان در خصوص مسدود شدن سفارت آلمان در کابل تبصره نکرده اند.

در این حال شماری از کارشناسان از اقدام حکومت آلمان مبنی بر مسدود ساختن سفارت این کشور در افغانستان انتقاد کرده و می گویند که این اقدام باید در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت می گرفت.

مطیع الله خروتی یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت، بسته شدن سفارت آلمان در افغانستان میتواند سبب ایجاد نگرانی های میان مردم و به میان آمدن روحیه منفی در میان نیروهای امنیتی افغان شود.

آلمان یکی از کشور های بزرگ کمک کننده افغانستان است که در بیش از 10 سال گذشته در کنار کمک ها، در بخش های بازسازی و اقتصادی در تجهیز اردوی ملی افغانستان نیز کمک های تخنیکی و مالی زیادی را انجام داده است.

آلمان و افغانستان سال گذشته پیمان همکاری های ستراتیژیک را باهم امضا کردند.

مقام های حکومت آلمان همواره روی ادامه کمک های این کشور با افغانستان اطمینان داده و گفته اند که با احتمال قوی حدود شش صد تا هشت صد سرباز آلمانی پس از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG