لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۹

وزرای دفاع ناتو روز دوشنبه در بارهء افغانستان جلسه می کنند


وزیر دفاع امریکا هفته آینده در اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان ناتو در مورد افغانستان شرکت می کند.

در این اجلاس در بارهء تعداد نیروهای ناتو پس از سال 2014 در افغانستان، گفتگو خواهد شد.

چک هیگل وزیر دفاع امریکا برای گفتگو در مورد تعداد آینده نیرو های بین المللی، دوشنبه آینده به بروکسل می رود و در اجلاس وزرای دفاع کشور های عضو ناتو شرکت خواهد کرد.

این نشست در حالی برگزار می شود که تا حالا، مسالهء شمار دقیق نیروهای بین المللی که پس از سال 2014 در افغانستان باقی می مانند، حل نا شده مانده است.

به گزارش شبکهء تلویزیونی سی ان. ان. بعضی نشانه های وجود دارند که نشان می دهد، تعداد کمی از نظامیان امریکایی در افغانستان خواهند ماند.

سی. ان. ان. گزارش داده است که مقامات پنتاگون گفته اند، تمرکز اصلی آن ها در حال حاضر اینست که در مجموع هشت تا دوازده هزار نظامی امریکایی و سایر کشور های عضو ناتو، پس از سال 2014 در افغانستان باقی بمانند.
گفته می شود که از میان این عساکر، سه تا چهار هزار تن شان از سایر کشور های عضو ناتو و متباقی آن ها امریکایی خواهند بود.

یک مقام وزارت دفاع امریکا گفته که ممکن است در تعداد نهایی این عساکر تغییری ایجاد شود، اما وی تاکید کرد که این تغییر خیلی بزرگ نخواهد بود.

همین مقام پنتاگون همچنان می گوید، در صورتیکه توافق شود، تعداد هشت هزار کم است، حضور این نظامیان موثر نخواهد بود.

طوری به نظر می رسد که حکومت های کشورهای عضو ناتو و همچنان وزارت دفاع امریکا خیلی متعهد نیستند که نظامیان زیاد در افغانستان بمانند، به خصوص بخاطری که بودجهء دفاعی ایالات متحده کاهش می یابد.

سی. ان. ان. می گوید، اداره بارک اوباما رییس جمهور امریکا در 30 روز آینده، روی این موضوع تمرکز خواهد کرد که چی تعداد نظامی پس از سال 2014 در افغانستان حضور داشته باشند؟

اما این حضور در صورت امصای توافق امنیتی میان امریکا و افغانستان صورت خواهد گرفت.

کابل و واشنگتن در اکثر شرایط این سند، موافق بوده اند اما یگانه مساله حل ناشده تا هنوز، دادن مصوونیت حقوق به عساکر امریکایی در افغانستان است.
رییس جمهور کرزی روز پنجشنبه اعلان کرد که لویه جرگه مشورتی در ماه آینده در همین مورد برگزار خواهد شد.

حالا چک هیگل وزیر دفاع امریکا و وزرای کشور های عضو ناتو در باره وضیعت اخیر افغانستان به اجلاس بروکسل معلومات خواهند داد.

بسیاری از کشور های عضو ناتو، از دیر زمانی به حضور پس از سال 2014 نیرو های شان در افغانستان تعهدی نداشته اند، به همین منظور چک هیگل تلاش خواهد کرد تا از وعده های واقعی و اصلی همین کشور ها، آگاه شود.
XS
SM
MD
LG