لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۷

«ترور شخصیت ها، تهدیدی برای تشکیلات حکومت»


شماری از نشریه های چاپ امروز کابل کشته شدن ارسلا جمال والی پیشین لوگر را به بحث و بررسی گرفته اند.

محور
روزنامهء غیر دولتی محور به نقل از باشنده های ولایت خوست می نگارد که حمله بالای ارسلا جمال را به شدت تقبیح نموده و از دولت می خواهند تا عاملان این رویداد را افشا کند.

روزنامه همچنان به نقل از مولوی محمد شاه رییس شورای علمای خوست نوشته است که اجرای حملات در مساجد، اماکن مذهبی و مقدس عمل ناروا است.

سرنوشت
روزنامهء سرنوشت سر مقالهء امروز اش را تحت عنوان ادامهء ترور شخصیت ها، تهدیدی برای تشکیلات حکومت، به چاپ رسانده است.

به اساس تحلیل نویسندهء سرمقاله، ممکن بازداشت لطیف محسود معاون طالبان پاکستانی، آوردن اصلاحات از سوی والی و باز پس گیری زمین های غصب شده در این ولایت و نیز معدن مس عینک از عوامل وقوع رویداد اخیر در ولایت لوگر باشد.

نویسندهء سرمقاله از دولت افغانستان خواسته که در مورد حادثهء لوگر باید تحقیق و بررسی جدی نماید و نهاد های مربوط را توظیف سازد تا روشن گردد که در عقب این رویداد دست کی ها شامل است و دلیل هدف قرار دادن ارسلا جمال چی بوده است.

ماندگار
روزنامهء غیر دولتی ماندگار در صفحه نخست اش با خط درشت نوشته است که مخالفان مسلح در روز عید، قران کریم را قربانی نمودند.

نویسندهء مطلب از مردم خواسته تا در برابر حملهء روز اول عید در لوگر و سایر حملات مشابه عکس العمل جدی و قهر آمیز نشان دهند.

هیواد
در عین حال روزنامهء دولتی هیواد در شمارهء امروز خود پرسیده است که چرا ارزش های دینی ما قربانی اهداف شوم می شوند؟

روزنامه از تمام مسلمانان جهان خواسته تا در برابر همچو حوادث بی تفاوت نباشند و اگر بی تفاوت باقی بمانند دشمن دیگر هم قدرتمند شده و مکان های مقدس و پاک را مورد حمله قرار خواهند داد.

آرمان ملی
روزنامهء آرمان ملی در سرمقالهء امروز خود از عالمان دین شکایت کرده و نوشته است که چرا آنان در خطبه های نماز جمعه روی انجام حملات در مساجد و کشتن مردم در این مکان مقدس تمرکز نمی نمایند و این مساله را محکوم نمی کنند.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG