لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۹

امریکا عملیات های هوایی اش را به رومانیا انتقال می دهد


به اساس یک توافقنامه با رومانیا، ایالات متحده پرواز های عملیاتی خود را از پایگاه هوایی مناس در قرغیزستان به پایگاه هوایی میخایل کوگالنیسیانو در رومانیا انتقال خواهد داد.

رومانیا یک متحد ناتو است و ازین پس برای انتقال سربازان و تجهیزات نظامی امریکا از افغانستان از پایگاه هوایی بحیرهء سیاه به حیث نقطهء ترانزیت استفاده خواهد شد.

توافقنامهء انتقال نیرو و تجهیزات نظامی از افغانستان، پس از ملاقات میان چک هیگل وزیر دفاع امریکا و همتای رومانیایی اش میرسیا دوسا دیروز اعلان شد.

جورج لیتل سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته است که به اساس این قرارداد جدید، عملیات های لوژستیکی به شمول حمل و نقل پرسونل و مواد لوژستیک به داخل افغانستان و به خارج از این کشور از طریق رومانیا انجام خواهد شد.

در مورد شرایط این توافقنامه جدید با رومانیا جزییات بیشتر داده نشده است.

ایالات متحدهء امریکا و متحدانش برای خروج قسمت زیاد از نیرو های جنگی و همچنین تجهیزات نظامی شان از افغانستان آمادگی می گیرند.

قرار است ماموریت جنگی نیرو های تحت امر ناتو در افغانستان در پایان سال 2014 میلادی خاتمه یابد.

در حال حاضر، ایالات متحدهء امریکا بیش از 50 هزار سرباز در افغانستان دارد.

امریکا نیاز خواهد داشت تا شمار زیاد وسایط و تجهیزات نظامی را تا سال آینده به خارج از افغانستان انتقال بدهد.

اما، قرارداد استفاده از پایگاه هوایی مناس توسط ایالات متحدهء امریکا در ماه جولای سال 2014 میلادی پایان می یابد.

ایالات متحدهء امریکا به خاطر استفاده از پایگاه هوایی مناس در قرغیزستان سالانه ده ها میلیون دالر پرداخته است.

قرغیزستان که قرارداد استفاده از پایگاه هوایی مناس توسط امریکا را پس از وسط های سال 2014 میلادی تمدید نکرد، دومین پایگاه خود را که کانت نام دارد به روسیه به اجاره داده است.

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا در یک خبرنامه گفته است که ایالات متحده از حمایت مردم قرغیزستان از نیرو های امریکایی و تلاش های نیرو های ایتلاف به هدف مقابله با تهدید تروریزم و برقراری امنیت و ثبات در افغانستان و منطقه سپاسگزاری می کند.

در خبرنامه همچنین آمده است که واشنگتن به تصمیم حکومت قرغیزستان مبنی بر پایان دادن معیاد قرارداد استفاده از پایگاه هوایی مناس توسط امریکا پس از بیش از دوازده سال احترام می گذارد.

همچنین به اساس این خبرنامه، ایالات متحدهء امریکا گفته است که می خواهد به حمایت از توسعهء اقتصادی و دیموکراتیک قرغیزستان ادامه دهد و در سال های آینده چشم به راه توسعهء بیشتر روابط دو جانبه با قرغیزستان است.

سخنگوی وزارت خارجهء امریکا گفته است که وزیردفاع این کشور همچنین از تصمیم رومانیا برای میزبانی از سیستم دفاع راکتی امریکایی به نام Aegis Ashore تشکر کرد. قرار است این سیستم دفاعی در سال 2015 میلادی آمادهء فعالیت شود.
XS
SM
MD
LG