لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۲

زلالی: بررسی ها در مورد ادعای «سیگار» بزودی آغاز میشود


ادارهء مبارزه با فساد اداری افغانستان می گوید که بزودی بررسی ها در مورد ادعای سیگار مبنی بر ضایع شدن ده ها ملیون دالر برای خریداری پرزه جات برای وسایط نقلیه اردوی ملی را آغاز خواهد کرد.

مقام های این اداره میگویند که جمع آوری اسناد وشواهد درمورد گزارش تازه سیگار یا ادارهء سرمفتش خاص کمک های امریکا برای بازسازی افغانستان دراین باره را آغاز کرده اند وبا تکمیل شدن آن بررسی ها نیز صورت میگیرند.

عبدالرزاق زلالی معاون اداره مبارزه با فساد اداری افغانستان به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که بزودی به ریاست جمهوری پیشنهاد می کنند تا هیاتی متشکل از ادارات مختلف را به این هدف توظیف کند:

« تا جاییکه با اداره مبارزه با فساد اداری ارتباط دارد ما این موضوع را به ریاست جمهوی پیشنهاد می کنیم تا یک هیات مختلط به اشتراک نماینده وزارت امور داخله، ریاست امنیت ملی، څارنوالی و اداره ما تشکیل و بررسی ها را انجام دهند.
تلاش می کنیم طبق اسناد که به دست ما قرار می گیرد تحقیقات را آغاز کنیم این وظیفه ماست.»


سیگار یا اداره سرمفتش خاص کمک های امریکا برای بازسازی افغانستان می گوید که به ارزش یک صد و سی ملیون دالر به گونهء غیر ضروری برای وسایط نقلیه اردوی ملی این کشور صد ها نوع پرزه خریداری شده است.

این اداره در یک گزارش تازه گفته است که "سی.ایس.تی.ایس" یا قوماندانی مشترک انتقال امنیتی، پرزه جاتی را فرمایش داده که نیاز برای آن نبوده و در گدام های این قوماندانی انبار شده اند.

سیگار که مسوولیت آن را جان سوپکو دارد افزوده که جنرال کینیت توفو امریکایی قوماندان این قوماندانی گفته است که خریداری پرزه ها را متوقف خواهد ساخت.

بر اساس گزارش ادارهء سیگار، مامورین امریکایی باور نداشته اند که این پرزه جات کار آمد بوده یا خیر، اما آنها تایید کرده اند که صرف یازده درصد از پرزه های خریداری شده به اردوی ملی افغانستان داده شده است.

در این حال جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید که تا حالا در مورد مقدار، قیمت و کشوری که این پرزه ها از آن خریداری گردیده اند چیزی نمی دانند:

« دقیق نمی دانیم که چه اندازه پرزه جات به چه قیمتی از کدام کشور خریداری شده اند، بخاطریکه آنان قرارداد و خریداری کرده اند و به افغانستان انتقال داده اند.
هزاران کانتینر پرزه است تا هنوز بررسی نشده است که چه مقدار آن قابل استفاده بوده و چه اندازه قابل استفاده ما نیست.
تا هنوز تمام این پرزه ها برای ما تسلیم داده نشده است.»


اما سیگار بر وزارت دفاع افغانستان نیز انتقاد کرده است که تا هنوز نمی داند که کدام پرزه جات نزد این وزارت ثبت شده و به کدام پرزه های وسایط نیاز دارد.

سیگار یا ادارهء سرمفتش خاص کمک های امریکا برای بازسازی افغانستان قبل از این نیز با نشر گزارش های متعدد از موجودیت فساد و اختلاس در برخی از ادارات افغانستان و موسسات خارجی پرده برداشته است.

هر چند بعضی مقام های افغان بررسی های اداره سیگار را رد کرده اند، اما کارشناسان به این باور اند که فساد و اختلاس در موسسات خارجی و ادارات حکومتی افغانستان به مراتب بیشتر از آن است که از سوی اداره سیگار به نشر رسیده است.

نسیم شفق
XS
SM
MD
LG