لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۱

نور: فهرست ابتدایی کاندیدان تا یک یا دو روز دیگر اعلام خواهد شد


نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
قرار است به روز های دوشنبه و یا سه شنبه هفته جاری فهرست ابتدایی کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان رسماً اعلام شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که حالا کار در خصوص چگونگی تابعیت دو گانه کاندیدان انتخابات آینده و یک سلسله بررسی های بیشتر در مورد اسناد ارایه شده از سوی نامزدان ادامه دارد.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که نبود معلومات در مورد این که نامزدان انتخابات پیشرو تابعیت دوگانه دارند و یا خیر، سبب تاخیر اعلام این لست شد:

« دلیل اصلی تابعیت دوگانه کاندیدان بود و بر علاوه این به خاطر دقت بیشتر در این رابطه کمیسیون تصمیم گرفت که با زهم تمام اسناد کاندیدان به شکل دقیق ارزیابی شود.
احتمالاً که به روز دوشنبه و یا سه شنبه بتوانیم که این لست را اعلام کنیم.»


به گفته آقای نور، کمیسیون مستقل انتخابات معلومات در مورد تابعیت دوگانه کاندیدان انتخابات آینده این کشور را شام شنبه از وزارت خارجه دریافت کرد.

وی افزود که به اساس قانون، کاندیدان انتخابات نباید تابعیت دوگانه داشته باشند.

قرار بود که کمیسیون مستقل انتخابات فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورا های ولایتی را دیروز اعلام کند.

در همین حال سخنگوی این کمیسیون گفت که آنها با دقت لازم اسناد را که به وسیله کاندیدان به کمیسیون انتخابات پیشکش شده، بررسی کرده و ممکن بسیاری از نامزدان در فهرست ابتدایی راه پیدا نکنند:

« احتمال زیاد موجود است که در تعداد کاندیدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری و هم شورا های ولایتی کاهش به عمل آید.
تعداد که تابعیت دوگانه دارند و انصراف نکرده اند و عدهء دیگر هم که نتوانسته اند شرایط و اوصاف ماده چهل و چهار قانون انتخابات را که همانا صد هزار حمایت کننده است برآورده بسازند، حذف می شوند.»


آقای نور در این مورد از ارایه جزییات بیشتر خود داری کرد.

برای کسب کرسی ریاست جمهوری 27 تن به شمول یک زن خود را نامزد کرده اند.

اما سپس یکی از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری به نام دل آقا کوهدامنی به دلیل آنچه تکمیل نکردن شرایط کاندیداتوری خوانده می شود، از سوی کمیسیون مستقل انتخابات حذف شد.

قرار است انتخابات آینده در افغانستان در شانزده هم ماه حمل 1393 برگزار شود.
XS
SM
MD
LG