لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۴۸

پیامد های منفی عدم امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی!؟


گاردین
روزنامه گاردین در مورد لویه جرگه در افغانستان تبصره کرده و نوشته است، اگر قرارداد امنیتی و دفاعی میان واشنگتن و کابل مورد تایید اشتراک کنندگان لویه جرگه قرار گیرد، رییس جمهور کرزی این قرارداد را امضا خواهد کرد در غیر آن امکان امضای رییس جمهور کرزی نیز کاهش می یابد.

گاردین می نوسید: در صورت امضای قرارداد امنیتی و دفاعی، برخی از عساکر امریکایی برای تقویه نیرو های افغان در افغانستان باقی مانده و مبارزه علیه شبکه القاعده را دوام خواهند داد.
در غیر آن، رییس جمهور بارک اوباما در یکی از مصاحبه های اخیر اش با اسوشیتد پرس گفته است که با خروج تمامی نیرو های امریکایی از افغانستان مشکلی ندارد.

از سوی دیگر بیشتر متحدین امریکا نیز گفته اند که اگر نیرو های امریکایی در افغانستان باقی نمانند آنها نیز عساکر شان را از این کشور بیرون خواهند کرد.

روزنامه گاردین نوشته: این موضوع می تواند میلیارد ها دالر را که سالانه برای تقویه نیرو های افغان و دیگر کار های بازسازی به افغانستان میاید، با خطر مواجه کند.

واشنگتن پوست
روزنامه واشنگتن پوست نیز در مورد خروج نیرو های خارجی از افغانستان مقالهء را به چاپ رسانده که در آن آمده است:
این که جنگ تحت رهبری امریکا در افغانستان به پایان اش نزدیک می شود برای عملی ساختن یک آرزوی دیرینه بارک اوباما کمک می کند.

به گفته واشنگتن پوست، بارک اوباما در هنگام آغاز کارش در قصر سفید از مسدود کردن زندان گوانتانامو گفته بود اما در حال حاضر نیز 145 زندانی در آنجا موجود اند.

کانگرس امریکا راه ها را برای رهایی این زندانی ها و یا انتقال آنها به محل دیگر، مسدود ساخته است.

ادارهء اوباما تنها توانایی محکمه برخی از این زندانی ها را دارد.

مسوولین اداره اوباما اکنون مراحلی را تحت غور گرفته اند که بر اساس آن بعد از سال 2014 میلادی بتوانند در مقابل مراجع قانونی خواهان در بند نگهداشتن زندانیان گوانتانامو گردند.

برخی از زندانیان گوانتانامو از دوازده سال به اینسو بدون ثابت شده جرم شان در قید بسر می برند.
XS
SM
MD
LG