لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۳

کمک های نقدی امریکا به پاکستان از سر گرفته می شود


امریکا تصمیم گرفته است که یک میلیارد و شش صد میلیون دالر را به پاکستان کمک نظامی و اقتصادی کند.

این کمک امریکا به پاکستان بعد از آن به تاخیر افتاد که نیرو های خاص امریکایی در دوم ماه می سال 2011 اسامه بن لادن را در منطقه ایبت آباد پاکستان کشتند و بعد از آن روابط میان دو کشور متضرر گردید.

مقامات امریکایی و منابع نزدیک به کانگرس امریکا می گویند، حال روابط بین امریکا و پاکستان تا حدی خوب شده است که این کمک ها به آن کشور داده شود.

راه های اکمالاتی نیرو های ناتو در افغانستان که از پاکستان می گذرند باز اند و حملات جنجال برانگیز طیاره های بی پیلوت امریکایی هم بر خاک پاکستان کاهش یافته اند.

امریکا و پاکستان اخیراً اعلان کردند روابط دیپلوماتیک شان را بعد از یک وقفه طولانی از سر می گیرند.

حال نواز شریف صدراعظم پاکستان به امریکا رفته است و قراراست به روز چهارشنبه با رییس جمهور اوباما ملاقات کند.

مقامات می گویند، کانگرس رقم پول های را که قرار است در آغاز سال آینده به پاکستان داده شود، افشا کرده است.

وزارت خارجه امریکا و اداره کمک های بین المللی آن کشور در ماه اگست به کانگرس معلومات دادند که انتظار می رود بخشی زیادی از پول های وعده داده شده به پاکستان، برای مبارزه بر ضد تروریزم تخصیص یابد.

اقدامات علیه تروریزم برای امریکا مهم است زیرا قرار است نیرو های خارجی مستقر در افغانستان سال آینده از آن کشور خارج شوند و امریکا تلاش دارد بعد از خود یک حکومت با ثبات را در افغانستان به جا بگذارد.

کمک های دیگر به پاکستان برای بخش های اعمار بند های برق و تحکیم حاکمیت قانون در یک منطقه پر طلاطم، تخصیص می یابد.

وزارت خارجه امریکا به کانگرس گفته است، به دلیل چالش ها بین امریکا و پاکستان و تغیر روابط بین دو کشور در سال های 2011 و 2012، کمک های قابل ملاحظه یی به پاکستان صورت نگرفته است.

وزارت خارجه امریکا همچنان گفته است، برای مبارزه بر ضد تروریزم و بلند بردن توانایی های پاکستان در مبارزه بر ضد تروریزم تقویت توانایی های تجهیزاتی آن کشور مهم است.

وزارت خارجه امریکا به تاریخ بیست و پنجم ماه جولای به کانگرس گفت، کمک های نظامی به پاکستان 295 میلیون دالر خواهد بود ولی امریکا 12روز بعد از آن اعلان کرد مبلغ 386 میلیون دالر به پاکستان کمک می کند.

بعداً به تاریخ سیزدهم اگست گفته شد که مبلغ 7.5 میلیون دالر برای تقویت قوای هوایی و اردوی آن کشور جهت مبارزه بر ضد تندروان در مناطق نا آرام تخصیص خواهد یافت.

واشنگتن از اسلام آباد خواسته است بر ضد تندروان مبارزه را جدی تر سازد.

پاکستان به نوبه خود از حملات طیاره های بی پیلوت امریکا شکایت دارد و آن را تخطی از حاکمیت ملی خود می داند.
XS
SM
MD
LG