لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۹

محاکمه سربازان بریتانیوی، متهم به کشتن یک زندانی طالب


دیلی میل
نشریه دیلی میل چاپ بریتانیا در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد محاکمه سربازان بریتانیوی که متهم به کشتن یک زندانی طالب می باشند به نشر رسانیده و می نویسد:

این اولین بار در جنگ دوازده ساله افغانستان است که سربازان نیروهای بحری سلطنتی بریتانیا به قضیه کشتن یک طالب محاکمه می شوند.

فیلپ هامون وزیر دفاع بریتانیا در مورد این قضیه به دیوید کامیرون صدراعظم آنکشور معلومات داده است.

دیلی میل می نویسد، مساله کشتن یک زندانی طالب توسط عساکر بریتانیوی، زمان افشا شد و مورد توجه قرار گرفت که پولیس جنایی بریتانیا، در جریان تحقیقات در مورد یک جرم دیگر، ویدیوهای را در کمپیوترهای این سربازان بریتانیوی، یافت.

در این ویدیو سربازان بریتانیوی دیده می شوند که بالای سر یک طالب زخمی ایستاده و در مورد سرنوشت وی صحبت می کنند.

به نوشته دیلی میل، قرار است محاکمه این سربازان متهم به روز چهارشنبه آغاز شده و تا پانزدهم نومبر ادامه یابد.


نیویارک تایمز
نیویارک تایمز در شماره اخیر اش در مورد از سرگیری کمک های امریکا به پاکستان مطلبی را به نشر رسانیده است.

روزنامه از قول مقامات امریکایی نوشته است که امریکا مبلغ 1.6 میلیارد دالری را به پاکستان میدهد که بعد از کشته شدن بن لادن در سال 2011 و سرد شدن روابط میان دوکشور، معطل شده بود.

به نوشته روزنامه، قرار است اعلان این کمک ها به روز چهارشنبه در جریان دیدار رهبران پاکستان و امریکا در قصر سفید از سوی رییس جمهور اوباما صورت گیرد.

به نوشته مقاله، با وجود آنکه امریکا می خواهد با این کمک هایش، حسن نیت اش را به پاکستان نشان دهد ولی چالش ها میان دو کشور ناشی از حملات طیاره های بی پیلوت امریکایی بر خاک پاکستان، هنوز هم به جای خود اند.

به نوشته نیویارک تایمز یک موضوع دیگر مورد جنجال میان دو کشور، مساله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در سال 2014 است.

امریکا به این باور است که پاکستان می تواند طالبان را به مذاکرات صلح واداشته نقشی مهمی را در موضوع صلح افغانستان بازی کند.

ولی در عین حال واشنگتن به روابط اردوی پاکستان با گروهای تندرو چون شبکه حقانی، با نگاه انتقاد آمیز می نگرد.

نیویارک تایمز در پایان مقاله، از قول مری حارف سخنگوی وزارت خارجه امریکا می نویسد، کمک امریکا به پاکستان بخشی از سلسله کمک های درازمدت است که بعد از سردی روابط بین امریکا و پاکستان در سال های 2011 و 2012 به تاخیر افتاده بود.
XS
SM
MD
LG