لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۰۱

وزیر دفاع افغانستان جهت شرکت در نشست ناتو به بلجیم رفت


بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان
وزیر دفاع افغانستان به هدف اشتراک در نشست وزرای دفاع کشور های عضو ناتو امروز در راس یک هیات بلند پایهء دولتی به بلجیم رفت.

مقامات امنیتی افغان ابراز امیدواری کرده اند که وزرای دفاع کشور های عضو ناتو در نشست روز سه شنبه شان در مورد امنیت افغانستان به یک سلسله تعهداتی جدید دست یابند.

ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که بسم الله محمدی وزیر دفاع کشور به هدف اشتراک در این نشست در راس یک هیات بلند پایه دولتی به بلجیم سفر کرده است.

اینکه در نشست وزرای دفاع ناتو روی کدام مسایل مربوط به افغانستان بحث می شود، در مورد آقای عظیمی گفت:

« در این جلسه احتمالاً موضوع خروج نیرو های بین المللی از افغانستان مورد بحث قرار خواهد گرفت و همچنان ظرفیت و قابلیت های اردوی ملی مخصوصاً توانایی های این نیرو ها پس از انتقال رهبری عملیات که در سال جاری به اردوی ملی سپرده شده، مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

نشست وزیران دفاع به اشتراک نماینده گان 30 کشور عضو ناتو همه ساله در مرکز این سازمان در برگسل برگزار می شود.

در سال گذشته اعضای این سازمان در همچون یک نشست بر ادامه ماموریت، تجهیز نیرو های افغان و چگونگی خروج نیرو های ناتو از افغانستان صحبت کرده بودند.

در عین حال هاینس فیلدمن سخنگوی آیساف در کابل در صحبت با رادیو آزادی برگزاری این نشست را در وضعیت کنونی، برای افغانستان مهم عنوان کرده است:

« فردا ما نشست وزیران دفاع کشور های عضو ناتو را در مرکز این سازمان در برگسل داریم و یقیناً که آنها وضعیت جاری افغانستان را به بررسی خواهند گرفت و افغانستان یکی از بحث های آنها می باشد و همین نشست یک چهارچوب مناسب را برای ادامه تعهدات ما در قبال افغانستان پس از سال 2014 روشن می سازد و این نشست بسیار مهم است.»

آقای فیلدمن می گوید که در ماه فبروری سال آینده میلادی یک نشست فوق العاده در بروگسل برای تصمیم نهایی در خصوص چگونگی حضور نیرو های ناتو پس از سال 2014 میلادی در افغانستان، برگزار خواهد شد.

به گفتهء فیلدمن، در این نشست، کشور های عضو ناتو همچنان تصامیم نهایی شان را در ارتباط به چگونگی ادامه کمک های نظامی شان با افغانستان اعلام می کنند.

به اساس معلومات وزارت داخله افغانستان در ظرف کمتر از دو سال گذشته حدود هفتاد هزار سرباز خارجی افغانستان را ترک کرده اند.

به اساس توافقی که میان افغانستان و کشور های عضو ناتو صورت گرفته، قرار است تا پایان سال 2014 میلادی یک بخش اعظم سربازان خارجی این کشور را ترک کنند.

مقام های افغان می گویند که در حال حاضر مسوولیت تامین مناطقی که سربازان خارجی آن را ترک کرده اند، به دوش نیرو های امنیتی افغان می باشد.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG