لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۸

رهبران هند و روسیه امروز در مسکو ملاقات می کنند


صدراعظم هند امروز با رییس جمهور روسیه در مسکو ملاقات می کند.

من موهن سنگهـ در عمده ترین مسافرت خارجی خود به حیث صدراعظم هند قبل از انتخابات سال آینده، سعی می کند مسایلی را که از دیر زمان با دو شریک مهم هند در منطقه باقی مانده، حل کند.
او که 81 سال عمر دارد قرار است روز سه شنبه روسیه را به قصد چین ترک گوید.

او هنگام ملاقات با رهبران چین سعی خواهد کرد که روابط اقتصادی نزدیک تری میان دو کشور ایجاد کند و تنش در امتداد سرحد مورد نزاع میان دو کشور در منطقهء همالایا را کاهش دهد.

صدراعظم هند هنگام روان شدن به سوی روسیه گفت:
« ما روابط خاص با روسیه داریم که شامل همکاری قوی و رو به افزایش در عرصه های چون دفاع، انرژی اتومی، ساینس و تخنیک، هایدرو کاربون، و تجارت و سرمایه گذاری می شود.»

قبل از این مسافرت، من موهن سنگهـ به مسکو، مذاکرات پیچیدهء عقب پرده در باره مرحلهء آینده یک پایگاه انرژی اتومی در ساحل جنوبی هند که روسیه آن را تاسیس کرده است، انجام شد.
موافقتنامهء احداث پایگاه کودانکولام نخستین بار در سال 1988 امضا شد. ولی فروپاشی اتحاد شوروی و به دنبال آن نا آرامی چندین سال در روسیه آغاز این پروژه را تا سال 2002 به تاخیر انداخت.

باوجود مخالفت مردم محل که کار این پروژه را برای مدت شش ماه در سال های 2011 و 2012 مانع شدند، احداث دو واحد این پروژه در حال حاضر تقریباً تکمیل شده است.

هند اکنون تلاش دارد که جهت رفع نیازمندی های انرژی خود برای احداث دو ریکتوراضافی دیگر هم با مسکو به توافق برسد. ولی واقعهء سال 2011 در پایگاه انرژی اتومی فوکوشیما در جاپان باعث شد که هند مقررات شدید تر مصونیت را در این پروژه وضع کند اما روسیه می گوید چنین مقررات بر این پروژه تطبیق شدنی نیست چون قرارداد آن در زمان اتحاد شوروی سابق انجام شده است.

من موهن سنگهـ صدراعظم هند چند روز قبل از مسافرت به روسیه ابراز اطمینان کرد که قرارداد های احداث ریکتور های سوم و چهارم پایگاه کودانکولام در زود ترین فرصت نهایی خواهند شد.

ولی روزنامهء کومیرسانت که از مسکو نشر می شود به نقل قول از منابع هندی گفت که قرار داد های احداث ریکتور های سوم و چهارم در اجلاس سران امضا نخواهند شد.

اعلامیهء که کرملین در آستانهء مسافرت من موهن سنگهـ به مسکو نشر کرد کدام اشارهء مستقیم به مذاکرات پایگاه کودانکولام نداشت ولی تذکرداد که روابط نظامی باز هم یکی از اولویت های همکاری هند و روسیه می باشد.
XS
SM
MD
LG