لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۵

نگرانی ها بخاطر افزایش حملات بر مساجد در افغانستان


صدیق الله فدایی رییس اتحادیهء علما و امامان کشورهای اسلامی در جرمنی
حملات انفجاری و انتحاری مخالفین مسلح حکومت افغانستان به داخل مساجد، عکس العمل ها را به سطح ملی و بین المللی برانگیخته است.

در این میان مسوولان اتحادیهء علما و امامان کشورهای اسلامی در جرمنی نیز در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند.

صدیق الله فدایی رییس این اتحادیه به روز سه شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که حمله بر عبادتگاه ها از نظر اسلام حرام بوده و ادامه آن سبب فاصله گیری مردم از مساجد خواهد شد:

« در مراکز اسلامی و مساجد و حتی اسلام می گوید که عبادتگاه های غیر مسلمانان باید مصون باشد حتی کلیساها و سیناگوگ یهودیان و تمام ادیان دیگر که نام خدا به شکل از اشکال در آنها ذکر می شود، حملات در آنها ممنوع و حرام است و هیچ کس حق ندارد که صلح و سلام که بین خدا و بنده گانش برقرار می باشد آنرا مختل بسازد. »

آقای فدایی همچنان از سیاسیون و طرف های درگیر جنگ خواست که مساجد را وسیله رسیدن به اهداف شان قرار ندهند.

وی از عالمان دین در افغانستان هم انتقاد کرده گفت که آنها بخاطر وابستگی با برخی از جناح ها، مسوولیت دینی و اسلامی شان را در قبال جامعه ادا نکرده اند.

در اتحادیه علما و امامان کشورهای اسلامی در جرمنی، نماینده گان 57 کشور جهان عضویت دارند.

انتقادات از حملات به داخل مساجد در حالی مطرح می شود که در تازه ترین مورد در روز اول عید سعید قربان، انفجار یک ماین جاسازی شده به داخل مسجد در پل علم ولایت لوگر ارسلا جمال والی این ولایت را هدف قرار داد.

پیش از این نیز در همچون حملات در داخل و بیرون از محوطه مساجد در ولایات مختلف کشور، به شمول افراد دولتی و نظامی، دها غیر نظامیان کشته و زخمی شده اند.

در این حال مسوولان وزارت ارشاد حج و اوقاف می گویند که عالمان دین در کشور به گونه صادقانه مسوولیت شان را در این راستا انجام داده اند.

داعی الحق عابد معین این وزارت به رادیو آزادی گفت:
« علمای افغانستان همه ساله بیش از سی تا چهل نفر ما شهید داریم بخصوص که از طریق مخالفان کشته می شوند. ما همیشه این گونه حملات را تقبیح کرده ایم و در مجموع تمام علمای این وزارت همچون حملات را بر مساجد تقبیح کرده اند و شما شاهد هستید که در سوم عید هم علمای نخبه ما همین حملات را محکوم کردند، اما در بعضی مناطق بخاطر مشکلات امنیتی علما توان این را ندارد که چیزی بگویند، اما در مجموع علمای ما پیام خود را رسانیده اند. »

شماری از باشنده گان کابل هم با انتقاد از همچون حملات می گویند که این کار خلاف ارشادات دین مقدس اسلام بوده و عاملان آن باید مجازات شوند.

آنها از مسوولان ارگان های امنیتی کشور می خواهند تا تدابیر جدی امنیتی را برای حفظ جان نماز گذاران و مساجد اتخاذ کنند.

به باور این مردم، اگر حملات در داخل امکان مذهبی ادامه یابد، میزان دلبستگی و رفتن مردم به مساجد به هدف عبادت، کاهش خواهد یافت.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG