لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۰

پروژه پایپ لاین گاز ترکمنستان صلح را در افغانستان تامین می کند


روزنامه وال ستریت ژورنال می نویسد، با بیرون شدن قوای بین المللی از افغانستان در سال 2014، برای استقرار صلح در این کشور چشم امید همه به اعمار پایپ لاین گاز ترکمنستان دوخته شده است که از طریق افغانستان به پاکستان و هند وصل می شود.

به نظر روزنامه با این پروژه روابط بین کابل، اسلام آباد و دهلی جدید تقویه می شود و اگر این پروژه عملی نشود، در آن صورت ایران امتیاز بیشتر بر همسایه گان خود خواهد داشت و امریکا و ملل متحد نخواهند توانست مانع خرید گاز ایران توسط پاکستان شوند.

علاوه بر آن با آغاز پروژه تاپی امریکا می تواند در آسیای میانه و افغانستان، در برابر نفوذ روسیه و چین توازن را برقرار نماید.

بعد از آنکه در سال 1991 اتحاد شوروی از هم فروپاشید مساله پایپ لاین گاز ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان مطرح شد. در آنوقت شرکت های امریکایی و ارجنتایتی موافقت کردند که کار این پروژه را آغاز می کنند.

در اواخر سال 2001 که رژینم طالبان در عملیات تحت رهبری امریکا در افغانستان به سقوط مواجه شد، بار دیگر برای آغاز کار این پروژه، امیدواری پیدا شد. در سال 2008 هند هم پیشنهاد کرد که در این پروژه همراه می شود. هرچند روابط هند و پاکستان آنقدر خوب نیست، اما در پروژه تاپی از پنج سال به اینسو بین دو کشور همکاری وجود دارد.

روزنامه وال ستریت ژورنال در حالی که در مورد پروژه تاپی اظهار امیدواری می کند، اما این سوال پیدا شده است که آیا ترکمنستان گاز کافی دارد که هم به روسیه و هم به چین و هم به پاکستان و هندوستان صادر نماید؟

سوال دیگر اینست که آیا در افغانستان امنیت به اندازه تامین خواهد شد که این پایپ لاین از آن بگذرد؟

این سوال هم مطرح شده است که آیا سرمایه گذاران حاضر خواهند شد که بین 12 تا 15 میلیارد دالر در این پروژه سرمایه گذاری نمایند؟

در رابطه با سرمایه گذاری، بانک انشکافی آسیا اعلان کرده است که یک تعداد شرکت ها به این پروژه دلچسپی نشان داده اند. بعضی از شرکت های امریکایی مانند ایکسان و شیفرون به سرمایه گذاری در این پروژه علاقه مند می باشند. حکومت ترکمستان با وضاحت گفته است این پروژه تا زمانی آغاز نخواهد شد که حکومت امریکا به وضاحت از آن حمایت نکند.

در اواخر واشنگتن از این پروژه بار دیگر حمایت کرده و رییس جمهور اوباما در یک پیام به رهبر ترکمنستان حمایت کشورش را از این پروژه ابراز کرده است.

روزنامه وال ستریت ژورنال می افزاید، با پروژه تاپی این برنامه امریکا هم عملی خواهد شد که می خواهد راه قدیمی ابریشم دوباره احیا شود زیرا خط آهن در اینجا ساخته خواهد شد، راه های مواصلاتی اعمار خواهند گردید و با بیرون رفتن قوای بین المللی از افغانستان حکومت افغانستان سالانه میلیونها دالر عواید از این درک بدست خواهد آورد. علاوه بر آن با آغاز پروژه تاپی در حدود 50 هزار افغان کار پیدا می کنند.
XS
SM
MD
LG