لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۹

مقامات: در ارتباط به ترور والی لوگر تحقیقات جریان دارد


مرحوم ارسلا جمال والی لوگر
مقام های امنیتی افغان می گویند که ارسلا جمال والی لوگر در نتیجهء سهل انگاری مسوولان امنیتی این ولایت، ترور شده و تحقیقات در زمینه جریان دارد.

مشرانو جرگه افغانستان در ارتباط به همین قضیه، وزیر امور داخله و سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی را به اجلاس عمومی روز سه شنبه فرا خواند.

عمر داوود زی وزیر داخله به سناتوران گفت که در این ارتباط تحقیقات از نزد مقام های امنیتی پیشین لوگر نیز جریان دارد:

« تا کنون نتیجه را که ما برداشت کرده ایم، غفلت وظیفوی در این قضیه به گونه واضیح آشکار است تلاشی در همان روز به شکل درست صورت نگرفته، در همان روز تعداد مردم عام نیز در مسجد کم بوده است، ارگان های امنیتی باید به این مساله توجه می کردند که چرا مردم کمتر به مسجد آمده اند، در این مورد تحقیقات جریان دارد. »

در روز اول عید سعید قربان، انفجار یک ماین جاسازی شده به داخل مسجد در پل علم ولایت لوگر ارسلا جمال والی این ولایت را هدف قرار داد.

در این حادثه پانزده غیر نظامی که برای ادای نماز عید به مسجد آمده بودند نیز زخمی شده اند.

در پی این حادثه، حکومت افغانستان عبدالصبور نصرتی قوماندان امینه لوگر صادق عبدالرحیمزی امر امنیت و جنرال امان الله رییس امنیت ملی لوگر را از وظایف شان برکنار کرد.

مسوولان محلی لوگر می گویند که در اجلاس اخیر شورای امنیت ملی بجای این افراد، اشخاص جدید معرفی شده اند.

از سوی دیگر رحمت الله نبیل سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی در اجلاس مشرانو جرگه گفت که تحقیقات همه جانبه در خصوص این حادثه جریان دارد.

آقای نبیل در مورد چگونگی وقوع این حادثه به سناتوران چنین معلومات داد:
« قرآن شریف آورده شده و در دست چپ قرار داده شده است، و بعد از اینکه انفجار صورت گرفته والی صاحب در محراب می افتد، بعد از تلاشی و ختم رفت و آمد قرآن شریف به مسجد آورده شده است، تحقیقات از کسانی که غفلت کرده اند جریان دارد. »

مسوولیت قتل ارسلا جمال را گروه فدایی بنام محاذ داد الله بر عهده گرفته است.

انفجار و حملات انتحاری به داخل مساجد در چند ماه اخیر در افغانستان افزایش یافته که این مساله سبب نگرانی مردم شده است.

در این حال علمای دین می گویند که انتحار و انفجار به داخل اماکن مقدس از لحاظ اسلام جایز نیست و باید مخالفین از انجام این کار دست بکشند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG